KOAH akut alevlenme nedeni ile yatarak tedavi gören hastalarda hastalık algısının öz bakım gücüne etkisi
COPD the effect of illness perception on self-care in inpatients treated for acute exacerbation of COPD
  1. Tez No: 799286
  2. Yazar: SEVİNÇ KIRDÖK
  3. Danışmanlar: DR. AZİME KARAKOÇ KUMSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) akut alevlenme nedeni ile yatarak tedavi gören hastaların hastalık algısının öz bakım gücüne etkisini belirlemek amacı ile yapıldı.Tanımlayıcı ve kesitsel özellikteki bu araştırma; Ekim 2022 – Mart 2023 tarihleri arasında, İstanbul ilinde bir Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yatarak tedavi gören 356 hasta ile yürütüldü. Veriler Hasta Tanıtım Formu, Hastalık Algısı Ölçeği (HAÖ) ve Öz Bakım Gücü Ölçeği kullanılarak toplandı. HAÖ'nün hastalık belirtileri bölümü puan ortalaması 7,82±2,79 olarak bulundu. Ölçeğin hastalık hakkındaki görüşler bölümünde en yüksek puan ortalamasının 24,19±6,98 ile kişisel kontrol ve 22,12±3,68 ile tedavi kontrol alt boyutlarına, en düşük puan ortalamasının 16,25±4,35 ile süre döngüsel alt boyutuna ait olduğu saptandı. Hastalık nedenleri bölümünde ise; en yüksek puan ortalamasının 13,99±4,89 ile risk faktörleri, en düşük puan ortalamasının 4,36±1,94 ile kaza ya da şans alt boyutuna ait olduğu belirlendi. Öz-Bakım Gücü Ölçeği puan ortalaması 94,35±10,50 olarak saptandı. HAÖ'nün kişisel kontrol ve sonuçlar alt boyutu öz-bakım gücü toplam puanını arttırdığı, HAÖ'nin risk faktörleri alt boyutunun öz-bakım gücü toplam puanını azalttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of disease perception on self-care power of patients who are hospitalized for acute exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease (COPD). This descriptive and cross-sectional research was conducted with 356 inpatients who were treated in a Training and Research Hospital in Istanbul between October 2022 and March 2023. Data were collected by using the Patient Description Form, the Illness Perception Scale (IPS), and the Self-Care Power Scale. The mean score of the disease symptoms section of IPS was found to be 7,82±2,79. In the“opinions about the disease”section of the scale, the highest mean score was found to be 24,19±6,98 for personal control and 22,12±3,68 for treatment control sub-dimensions, and the lowest mean score was found to be 16,25±4,35 for the duration-cyclical sub-dimension. Whereas in the section of the causes of the disease, it was found that the highest mean score was 13,99±4,89 for risk factors and the lowest mean score was 4,36±1,94 for accident or chance sub-dimension. The mean score of the Self-Care Power Scale was found to be 94,35±10,50. It was found that the personal control and results sub-dimension of IPS increased the total score of self-care power, and the risk factors sub-dimension of IPS decreased the total score of self-care power.