Bazı kinantropometrik indekslerin özel yetenek sınav parkur puanları ile ilişkilerinin incelenmesi
Examination of the relations of some kinanthropometry indexes with special ability test scores
  1. Tez No: 799307
  2. Yazar: ÖZKAN YAŞASIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN MARANGOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
-Bu çalışmanın amacı, bazı antropometrik parametrelerin performans ile ilişkisini incelemektir. Bu kapsamda erkek sporcularda üst ekstremite, alt ekstremite, ön kol uzunluğu, üst kol uzunluğu, biacrominal genişlik, bicristal genişlik, göğüs çevresi, oturma yüksekliği alt bacak uzunluğu, uyluk uzunlukları incelenmiştir. Bu antropometrik parametreler günlük yaşam aktivitelerinde birçok fonksiyonu yerine getirmekle birlikte çeşitli spor branşlarında sporcuların performansını önemli derecede etkileyen parametrelerdir. Spor etkinliklerinde alt ve üst ekstremitelerin çeşitli şekillerde sporcu performansına etkisi farklılık göstermektedir. Yaptığımız literatür çalışmasında erkek sporcuların; üst ekstremite uzunluk değerleri ortalama 77,67±4,06 cm; alt ekstremite uzunluk değerleri ortalama 96,79 ±13,52 cm; ön kol uzunluk değeri ortalama 26,83±2,07 cm; üst kol uzunluk değerleri ortalama 34,77±3,27 cm; biacrominal genişlik değeri ortalama olarak 37,71±5,68 cm; bicristal genişlik değeri ortalama 27,95±2,07cm; göğüs çevre genişlik değeri ortalama 95,60±4,07 cm; oturma yükseklik değeri ortalama 97,26±14,97 cm; alt bacak uzunluk değeri ortalama olarak 42,35±4,98 cm ve uyluk uzunluk değerleri ortalama 44,72±3,23 cm olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, araştırmaya katılan özel yetenek sınavına başvuran erkek adayların tüm değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Bu sonucun adayların antropometrik yapıları, fiziksel, fizyolojik ve spor geçmişi gibi faktörlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
-The aim of this study is to examine the relationship between some anthropometric parameters and performance. In this context, upper extremity, lower extremity, forearm length, upper arm length, biacrominal width, bicristal width, chest circumference, sitting height, lower leg length, thigh length were examined in male athletes. Although these anthropometric parameters fulfill many functions in daily life activities, they are parameters that significantly affect the performance of athletes in various sports branches. The effect of the lower and upper extremities on the performance of the athlete differs in various ways in sports activities. In our literature study, male athletes; mean upper extremity length values were 77.67±4.06 cm; mean lower extremity length values were 96.79 ±13.52 cm; mean forearm length value was 26.83±2.07 cm; mean upper arm length value was 34.77±3.27 cm; mean biacrominal width value was 37.71±5.68 cm; bicristal width value averaged 27.95±2.07cm; mean chest circumference value was 95.60±4.07 cm; average sitting height value is 97.26±14.97cm; mean lower leg length value was 42.35±4.98 cm and thigh length value was 44.72±3.23 cm on average. As a result, no significant difference was found between all variables of male candidates who participated in the study and applied for the special talent exam (p>0.05). It is thought that this result is due to factors such as candidates' anthropometric structures, physical, physiological and sports history.