COVİD-19 pandemisinde kalp yetmezliği hastalarının COVİD-19 korkusu ve anksiyete düzeylerinin incelenmesi
Examination of COVİD-19 fear and anxiety levelsof heart failure patients in the COVİD-19pandemic
- Tez No: 799325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE TAŞKIN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, COVID-19 pandemisinde kalp yetmezliği hastalarının COVID-19 korkusu ve anksiyete düzeylerini incelemek, COVID-19 korkusu ve anksiyetesi ile ilişkili değişkenleri saptamak amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılan çalışma, İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi kardiyoloji servislerinde ve koroner yoğun bakım ünitelerinde yatarak tedavi gören kalp yetmezliği tanısı almış 251 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, hastaya yönelik bilgi formu, COVID-19 Korkusu Ölçeği ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde Mann Whitney U testi, Kruskall-Wallis testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada hastaların %54,6'sının COVID-19 nedeni ile yakınını kaybettiği ve %91,6'sının en az bir doz COVID-19 aşısı olduğu belirlenmiştir. Hastaların COVID19 Korkusu Ölçeği toplam puanı 25,10±5,46, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği toplam puanı 6,37±3,76 tespit edilmiştir. Katılımcıların COVID-19 Korkusu Ölçeği ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği toplam puanı ile cinsiyet, yaş, eğitim, medeni durum, birlikte yaşadığı kişiler, sigara kullanımı, COVID-19 nedeniyle yakınlarında kayıp yaşama durumu arasında istatistiksel anlamda farklılık bulunmamıştır. Bununla birlikte, sosyal güvencenin ve hastalık süresinin Koronavirüs Anksiyete Ölçeği ile ilişkili olduğu; mesleğin ve gelir durumunun COVID-19 Korkusu Ölçeği ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca COVID-19 aşılarını olan katılımcıların COVID-19 Korkusu Ölçeği ve Koronavirüs Anksiyete ölçeği toplam puanının daha yüksek olduğu görülmüştür. Çalışmada, COVID-19 Korkusu Ölçeği ile Koronavirüs Anksiyete Ölçeği arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, kalp yetmezliği olan hastaların COVID-19 pandemisi sürecinde COVID-19 ilişkili korku düzeylerinin orta ve anksiyete düzeylerinin düşük olduğu, COVID-19 ilişkili korku düzeyi arttıkça, anksiyete düzeyinin de arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the COVID-19 fear and anxiety levels of heart failure patients during the COVID-19 pandemic and to determine the variables associated with COVID-19 fear and anxiety. The descriptive and cross-sectional study was carried out with 251 patients diagnosed with heart failure who were hospitalized in Istanbul Health Sciences University Mehmet Akif Ersoy Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital cardiology services and coronary intensive care units. Research data were obtained with the patient information form, the COVID-19 Fear Scale and the Coronavirus Anxiety Scale. Mann Whitney U test, Kruskall-Wallistesti and Spearman correlation analysis were used in the statistical evaluation of the data. In this study, it was determined that 54,6% of the patients lost their relatives due to COVID-19 and 91,6% of them had at least one dose of the COVID-19 vaccine. The patients' COVID-19 Fear Scale total score was 25,10±5,46, and the Coronavirus Anxiety Scale total score was 6.37±3.76. It was determined that there was no statistically significant difference between the total score of the participants on the COVID-19 Fear Scale and the Coronavirus Anxiety Scale and gender, age, education, marital status, cohabitants, smoking, loss of relatives due to COVID-19. However, social security and duration of illness were associated with the Coronavirus Anxiety Scale; It has been determined that occupation and income status are related to the COVID-19 Fear Scale. In addition, it was observed that the total score of the COVID-19 Fear Scale and the Coronavirus Anxiety Scale of the participants who received the COVID-19 vaccines was higher. vii In this study, it was determined that there was a positive and significant relationship between the COVID-19 Fear Scale and the Coronavirus Anxiety Scale. As a result, it was determined that the patients with heart failure had moderate fear levels and low anxiety levels related to COVID-19 during the COVID-19 pandemic.