Samsun ili merkez ilköğretim okullarındaki öğrencilerin fiziksel ve fonksiyonel özelliklerinde yaş ve cinsiyete bağlı değişim
Changes depending on age and sex factors in physical and functional characteristics of selected secondary school students in Samsun
- Tez No: 79936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Samsun İli Merkez İlköğretim Okullarındaki Öğrencilerin Fiziksel ve Fonksiyonel Özelliklerinde Yaş ve Cinsiyete Bağlı Değişim Haluk SIVRIKA YA, Yüksek Lisans Tezi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Eylül 1999 Bu çalışmanın amacı çocuklarda yaş ve cinsiyete bağlı fiziksel yapıdaki değişim, sürat ve anaerobik güç üzerine yaş, cinsiyet ve vücut yağ oranının etkisini araştırılmasıdır Boy uzunluğu, vücut ağırlığı, skinfold ölçümleri, sürat ve anaerobik güç parametreleri 14-17 yaşlan arasındaki 761 erkek ve 200 kız çocuğundan oluşan toplam 961 denek üzerinde test edildi. Deneklerin boy uzunluğu, vücut ağırlığı, subskapula, biseps, triseps ve karın ölçümlerini kapsayan 4 skinfold toplamı, sürati ve anaerobik gücüne yaş ve cinsiyet faktörlerinin etkisini belirlemek için çift yönlü varyans analizi kullanıldı. Bu çalışmanın sonuçlan, yaş, cinsiyet ve toplam vücut yağ oranı faktörlerinin boy uzunluğu, vücut ağırlığı, dikey sıçrama ve anaerobik gücü etkilediğini göstermiştir. Yine, skinfold ölçümleri cinsiyet ve yaş gruplanna bağlı değişmektedir. Erkek ve kızlarda. Yaş gruplanna bağlı fiziksel ölçümlerdeki değişim benzer yapıdadır fakat tüm yaşlarda erkek daha uzun ve yüksek vücut ağırlığına sahiptir. Süratte ise, 20 metrenin ikinci 10 metresinde kız çocuklar daha hızlı bulunmuştur. İlk 10 metre ve 20 metrede erkekler kızlardan daha hızlıdır. 14- 15 yaş erkeklerde hızlı sürat gelişiminin gözlendiği dönemdir. Kızlarda ise, 14 yaştan itibaren hızda azalma görülmektedir. Yeteneğin erken yaşta belirlenmesi ve çocukların gelişim düzeylerinin tespit edilmesi sportif performans ve sağlık açısından önemli gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Changes Depending On Age And Sex Factors In Physical And Functional Characteristics of Selected Secondary School Students In Samsun Haluk SİVRİKAYA, Graduate Thesis, Ondokuz Mayıs University, Samsun, September 1999 The aim of this study was to investigate effects of age, sex and body fat on body height and weight, and physique, speed and anaerobic power of children. For the purpose of this study, variables of height, weight, skinfold tichness, speed and anaerobic power were tested in total 761 subjects including 761 males and 200 females. Two-way analyzes of variance was used to determine effects of age and sex on phsique, speed and anaerobic power in children Results of this study showed that sex, age groups and amount of body fat as a factors affect body height, body weight, vertical jump and anaerobic power. Skinfold measurements and sum of 4 skinfold were significantly affected by age and sex factors. Boys were faster than girls in 10 and 20 meters sprint, whereas girls had higher speed than boys in the second 10 meters of 20 meters sprint in children. High rate of speed development were observed in boys between 1 5 and 16 years. From 14 to 17 years, girls showed gradual decrease in speed. Determination of talent in early age and observing of growth rate in children is important for athletic performance and health.