Sporcular tarafından kullanılan ergojenik destek ürünlerinin kafein ve c vitamini içeriklerinin belirlenmesi
Determination of caffeine and vitamin c content of ergogenic support products used by athletes
  1. Tez No: 799365
  2. Yazar: MESTAN HÜSEYİN ÇİLEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ergojenik destekler, atletik performansı iyileştirebilen ve/veya antrenmana uyum yeteneğini geliştirebilen herhangi bir antrenman tekniği, mekanik ekipman, beslenme uygulaması, farmakolojik veya psikolojik yöntemlerdir. Bu, insanların egzersize hazırlanmalarına, egzersiz verimliliğini artırmalarına ve/veya egzersiz sonrası toparlanmayı iyileştirmelerine, sporcu yaralanmalarının tedavisine yardımcı olabilecek yardımcıları içerir. Bu çalışmada sporcular tarafından kullanılan bazı ergojenik destek ürünlerinin etiket bilgilerinde beyan ettikleri Kafein ve C vitamini miktarları ile ürün içerisindeki gerçek miktarlarını belirlemek ve karşılaştırmaktır. Örneklerdeki Kafein ve C vitamini miktarları yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ile belirlenmiştir. Bu araştırmaya sporcular tarafından kullanılan 68 adet ürün alınmış, bu ürünlerde etiket beyanında Kafein ve C vitamini bulunanlar analiz edilmiştir. Örneklerdeki kafein miktarı 0-304±14 mg aralığında bulunmuştur. Örneklerdeki kafein miktarları etikete göre %0-142±6 aralığındadır. Örneklerdeki C vitamini miktarı 0-1294±58 mg aralığında bulunmuştur. Örneklerdeki C vitamini etikete göre %0-182±8 aralığındadır. Ürün örnekleri incelendiğinde etikette beyan edilen ve analiz sonucu bulunan kafein ve C vitamini miktarları arasında farklılıklar tespit edilmiştir. Örnek içeriklerinde etiket beyanlarına göre daha çok, daha az veya eşit miktarlarda oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ergogenic supplements are any training technique, mechanical equipment, nutritional practice, pharmacological or psychological method that can improve athletic performance and/or improve training adaptability. This includes aids that can help people prepare for exercise, increase exercise efficiency and/or improve post-exercise recovery, and treat athletic injuries. The aim of this study is to determine and compare the amount of caffeine and vitamin c declared in the label information of some ergogenic supplements used by athletes and their actual amounts in the product. Caffeine and vitamin C amounts in the samples were determined by high performance liquid chromatography (HPLC). 68 products used by athletes were included in this study, and those containing caffeine and vitamin C in the label statement were analyzed. The amount of caffeine in the samples was found in the range of 0-304±14 mg. According to the label in the samples, caffeine content is between %0-142±6 of the declared amounts. The amount of vitamin C in the samples was found in the range of 0-1294±58 mg. According to the label in the samples, vitamin C content is between %0-182±8 of the declared amounts. When the product samples were examined, differences were found between the amount of caffeine declared on the label and found as a result of the analysis. It has been determined that the sample contents are more, less or equal to the label declarations.