Ortaöğretim mesleki okullarda ders envanteri olarak film gösteriminin eğitim-öğretimdeki etkisi
The impact of education in secondary vocational schools as the inventory of film screenings
  1. Tez No: 799375
  2. Yazar: ABDÜRRAHİM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son yıllarda Türkiye'de ve dünyada ekonomik alanda yaşanan değişim ve gelişmeler sonucu nitelikli işgücüne ihtiyaç artmıştır. Ortaöğretimde üniversite sınavlarına hazırlanan genç nüfusun artması, üniversite mezunu işsizlerin çoğalması Milli Eğitim Bakanlığını farklı arayışlara itmiştir. Bunun sonucunda teknik ve mesleki liselere ağırlık verilmiş, öğrencilere meslek kazandırılmaya çalışılmıştır. Öte yandan sanayi ve iş sektörlerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücü de sağlanmıştır. Bununla birlikte mesleki ve teknik okullarda uygulamalı verilen derslerde istenen başarının sağlanması yolunda çeşitli yöntemler aranmıştır. Bunlardan biri de internet, akıllı tahta, projeksiyon ve televizyonların sunduğu olanaklardan yararlanarak film gösterimiyle eğitim yapmaktır. Bu çalışmada; film gösterimiyle eğitim ve öğretimin öğrencilere daha kalıcı bilgiler sunduğu ve eğitimlerini geliştirdiği iddiasına yanıt aranmaktadır. Ortaöğretimde öğrencilerin sosyal medyaya fazla zaman ayırıp ilgi göstermeleri öğrenmenin ve kendini geliştirmenin önünde bir engel gibi durmaktadır. Bu açıdan görsel ve sanal olanın öne çıkarılmasıyla tekniki ve mesleki okullarda köklü bir eğitim ve öğretim verilebilir mi sorusuna yanıt aranmaktadır. 20. yüzyılın başlarından itibaren sinema filmlerinin başta askeri alanlar olmak üzere birçok alanda eğitim amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Türkiye'de filmle eğitimin tarihsel gelişimi, günümüzdeki uygulamaları ve filmde temsil-ideoloji etkisi de mesleki liseler bağlamında irdelenmektedir. Bu çalışmanın sonunda kısa film yapımıyla ilgili de kısaca yapım süreçleri sunulmaktadır. Çalışmada literatür ve arşiv araştırması yapılmış, meslek liselerindeki öğrencilerinin anketleri nitel ve nicel analize tabii tutulmuştur. Film yapımı süreçleri ile ilgili yönetmen, senarist, yapımcılar ve çekim ekiplerinde yer alan uzmanlarla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last years, as a results of positive change and improvement in economics in Turkey and in earth, the need for qualified labour force increases. As a result of the increase in the young population whom are prepared for university in high schools and the increase in the unemployed people graduated from university, the Ministry of education searc for different solutions. As a result of this, it is focused on tecnical vacotional high school and it is tried to gain a profession to the students. On the other hands, the need in qualifed labour force for industry and work sector is provided. In addition to this, it is searched different methods for applied lessons in tecnical and vacational schools. One of them is to apply the lessons with movies with the benefit of internet, smart boards, projection and television. In this work, it is searched for on answer to the claim that movies offer to the students more lasting knowledge in their education and improve it. In high schools students taking interest and spending too much time in social media, seems as a handicap for learning and improving them selves. In that respect, it is searched for an answer to the question that with putting forwards to the visual and virtual things, it can be succeded to give a welt esteblished education in school. It is known that movies are used in educationespecially in military service from beggining of the 20™ century. In Turkey, it is searched the historical improvement of movies and education, the modern applications and the influance ofrepresentation-ideology with the respect of technical and vacational schools. In the end of this work, it is represented the production processes of short film briefly. In this work, the literature and archieve search is done. The students in vacational schools are subjected to quatitotive and qualitative analysis in the questionnare.