The relationship between perceived helicopter parenting and non-suicidal self-injury in emerging adulthood: the mediating role of self-criticism and procrastination
Beliren yetişkinlikte algılanan helikopter ebeveynlik ileintihar amaçlı olmayan kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişki: Kendilik-eleştirisi ve erteleme davranışının aracı rolü
- Tez No: 974150
- Danışmanlar: PROF. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç yetişkinlerde algılanan helikopter ebeveynlik tutumunun bilişsel ve davranışsal yolları araştırarak intihar amaçlı olmayan kendine zarar verme davranışı (KZVD) ile ilişkisini ortaya koymaktır. Toplam 851 Türk üniversite öğrencisi (%74,8 kadın; Ortyaş = 21,3) Algılanan Helikopter Ebeveynlik Tutum Ölçeği, Kendini Eleştirme/Kendine Saldırma Formları ve Kendine Güvence Verme Ölçeği, Çok Boyutlu Deneyimsel Kaçınma Anketi (erteleme alt ölçeği) ve Kendine Zarar Verme ile İlgili İfadeler Envanterine katıldı. İntihar amacı taşımayan KZVD bildiren 467 katılımcıda doğrudan ilişkiler hiyerarşik çoklu regresyon kullanılarak değerlendirilirken, dolaylı yollar seri aracılık analizi kullanılarak değerlendirildi. Sonuçlar, helikopter anneliğin intihar amacı taşımayan KZVD'yi öncelikle yetersiz benlik duygularının artması yoluyla dolaylı olarak öngördüğünü gösterdi. İkinci aracı olarak ertelemeyi içeren sıralı yol istatistiksel olarak anlamlı değildi. Buna karşılık, helikopter babalık, hem yetersiz benlik yoluyla doğrudan bir yol hem de ertelemeyi içeren sonraki bir seri yol aracılığıyla intihar amacı taşımayan KZVD'ye önemli ölçüde aracılık etti. Beklenmedik bir şekilde, daha yüksek kendini rahatlatma puanına sahip bireylerde helikopter babalık ve KZVD arasındaki ilişki daha güçlüydü. Bu bulgular, önleyici çabalarda öz eleştirel bilişleri ve kaçınma davranışlarını hedeflemenin gerekliliğini ve helikopter babalık ile helikopter annelik arasındaki farkları vurgulamaktadır. Aile temelli danışmanlığa ek olarak, klinisyenler KZVD olasılığını azaltmak için ertelemeyi azaltma teknikleri kullanmaları işlevsel olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to find out how perceived helicopter parenting from mothers (HM) and fathers (HF) leads to non-suicidal self-injury (NSSI) in young adults by investigating cognitive and behavioral pathways. A total of 851 Turkish university students (74.8% female; M age = 21.3 years) participated in the Perceived Helicopter Parenting Attitude Scale, the Forms of Self-criticism/Reassurance scale (inadequate- self, hated-self, reassured-self), Multidimensional Experiential Avoidance Questionnaire (procrastination subscale), and the Inventory of Statements About Self- Injury. Direct relations were evaluated using hierarchical multiple regression, while indirect pathways were assessed using serial mediation analysis in the 467 participants who reported NSSI. Results showed that HM predicted greater NSSI severity indirectly, primarily through increased feelings of an inadequate-self. The hypothesized serial pathway that included procrastination as a second mediator was not statistically significant. In contrast, HF significantly mediated NSSI through both a direct pathway through inadequate-self and a subsequent serial pathway involving procrastination. Unexpectedly, for individuals with higher self-reassurance, the association between HF and NSSI was stronger, suggesting a suppression effect. These findings emphasize the necessity of targeting self-critical cognitions and avoidance behaviors in preventative efforts, as well as the differences between HF and HM. In addition to family-based counseling, clinicians should use procrastination-reduction techniques and self-reassurance training to reduce the likelihood of NSSI.