Ulus devlet üzerine bir çözümleme: Sorun ve açmazları
An analysis of the nation state: Problems and impasses
  1. Tez No: 799446
  2. Yazar: NESLİHAN SAYICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Devlet sınırları belirli bir toprakta, kendisine tabi olan vatandaşları ve toplumdaki diğer gruplar üzerinde egemenlik kullanan, çeşitli kurumlardan oluşan bir organizasyondur. Ulus devlet, sınırları belli bir coğrafyada ortaklaşa bir geçmişi olan, ortak dil, din, görece aynı etnik kökenden gelen bir topluluğun yani ulusun oluşturduğu siyasal birimdir. Küreselleşme ise nerede başlayıp nerede sonlandığı veya sonlanacağı üzerine literatürde çeşitli tartışmaların olduğu, karmaşık, çok boyutlu bir süreçtir. Küreselleşme günümüz dünyasında, iletişim, ulaşım, bilgi teknolojilerindeki gelişmelerle hızla yayılmaktadır. Küreselleşme kimilerine göre olumlu bir gelişmeyken kimileri için tamamen olumsuz bir süreçtir. Küreselleşmenin ulus devlet üzerine etkilerinin anlaşılması için çalışmada öncelikle bu kavramlar etimolojik açıdan açıklanmıştır. Ulus devlet tarihi Westphalia ile başlatılmaktadır. Ancak çok daha eskiye dayanan bir devlet tarihi vardır. Bu çalışma önceki siyasal birimlerin ulus devlete giden süreçte incelenmesiyle, benzer ve farklı yönleri vurgulanarak neden birer ulus devlet olmadıklarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Westphalia ve Fransız Devrimi ile de kurumsallaşan ulus devlet süreci aktarılmıştır. Küreselleşmenin ulus devlet üzerine etkileri literatürde çok geniş bir tartışma alanına sahiptir. Bu tez çalışması, literatürdeki genel ulus devlet ve küreselleşme ilişkisi üzerindeki tartışmaları açıkladıktan sonra, küreselleşme teorileri üzerinden tartışmayı daha spesifik şekilde ele almıştır. Küreselleşme ve ulus devlet tartışmasında literatür taraması yapılarak, ulus devlet ve onunla ilgili kavramlar ele alınmış, küreselleşme ve ulus devlete etkileri incelenmiş olup, geçmişinden başlayarak bugünkü durumu ve geleceği hakkında öngörülerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In government circles, a certain birta is an organization of various communities that exercises sovereignty over its citizens and other groups in society. A nation-state is a political unit formed by a community with a common language, religion, relatively same ethnic origin, that is, a nation, which has a common history in a certain geography. Globalization, on the other hand, is a complex, multidimensional community where there are various discussions in the literature where it ends or will end. Globalization is spreading rapidly in today's world with the developments in communication, transportation and information technologies. While globalization is a positive development for some, it is a completely negative factor for others. First of all, the etymological explanations of these concepts are explained in order to show the globalization on the nation state. The history of the nation-state begins with Westphalia. However, the state has a much older history. This study aims to reveal why a nation-state is revealed by emphasizing the similar and different aspects of previous political units in the process leading to the nation-state. The nation-state process, which was institutionalized with Westphalia and the French Revolution, was transferred. The effects of globalization on the nation state have a wide area of discussion in the literature. After explaining the discussions on the general relationship between nation state and globalization in the literature, this thesis study deals with the discussion more specifically through the theories of globalization. In the discussion of globalization and nation-state, literature creation, nation-state and related concepts were discussed, the effects of globalization and nation-state were examined, and predictions were made about the present situation and future arising from the past.