Burnout levels and reasons in english teachers working in state and private school in Turkey: A comparative study
Türkiye'de özel ve devlet okullarda çalışan İngilizce öğretmenlerinde tükenmişlik düzeyleri ve sebepleri : Karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 799459
  2. Yazar: FERHAT KARANFİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AMANDA JANE AUDREY YEŞİLBURSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı Devlet okullarında ve özel okullarda çalışan İngilizce öğretmenlerinin tükenmişlik yaşayıp yaşamadıklarını belirlemek ve yaşıyorlarsa sebeplerini belirlemektir. Çalışmada çoklu metotlar kullanılmıştır. Nicel veri toplamak için Maslach'nın Tükenmişlik ölçeğinin eğitimciler için kullanılan sürümü kullanılmıştır (Maslach,1986). Aynı zamanda çalışma karşılaştırmalı bir yapıya sahiptir. Gerekli veri araştırmacının okulları ziyaret etmesi ve çevrim içi veri toplama araçlarıyla toplanmıştır. Tükenmişlik seviyelerini karşılaştırmak için 112 devlet okulu ve 112 özel okul İngilizce öğretmeninden(K-12) veri toplanmıştır ve çok yönlü MANOVA testi ile SPSS 20. sürüm ile analiz edilmiştir. Ayrıca, demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim seviyesi, toplam deneyim ve son kurumdaki deneyimin tükenmişliği ne kadar açıkladığı araştırılmıştır. İkinci aşamada ise her iki gruptan altışar İngilizce öğretmeniyle yarı-yapılandırılmış yüz yüze soruları (Güven,2013) kullanılarak yapılmış ve elde edilen veriler nitel ve nicel veriler birlikte sunulmuştur. Sonuçlara göre bekâr öğretmenler evli veya boşanmış öğretmenlere kıyasla daha çok duygusal yoksunluk yaşıyorlar. Diğer bir bulgu ise devlet okulu İngilizce öğretmenlerinin özel okullarda çalışan meslektaşlarına göre daha fazla duygusal yoksunluk yaşadığı idi. Devlet okulu öğretmenleri öğrenci davranışının, zorunlu hizmet bölgelerinde çalışmanın ve motivasyonu olmayan öğrencilerle çalışmanın zorluklarını belirttiler. Özel okul öğretmenleri ile mesleklerinde daha çok kişisel başarı deneyimledikleri bulundu. Özel okul öğretmenlerinin ebeveyn katılımı, fazla ders saatleri, yüksek beklentiler ve özel okullardaki rekabetçi ortam hakkında fikirlerini sundular. Çalışmanın bulguları özel okul yöneticilerinin iş yükü dağılımında rehberlik edebilir, eğitim alanında karar alan kişilere öneriler sonuç kısmında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether English teachers working in state and private school experience burnout and to find out the reasons for it. The study has a mixed method design. In order to gather quantitative data Maslach's Burnout Inventory –Educator's Survey (Maslach,1986) was used. This study also followed a comparative research design. The required data were collected by face-to-face visits to schools and online survey tools. In order to compare the levels of burnout, the data from state schoolteachers(n=112) and private school teachers(n=112) teaching K-12 classes were gathered and analysed using multivariate analysis test MANOVA via SPSS version 20. In addition, demographic variables, including gender, age, marital status, academic level, years of teaching experience, and teaching experience in current school were investigated to determine if they were explanatory factors of burnout. Secondly, in order to collect qualitative data six teachers from both groups were interviewed (n=12) via a semi-structured interview adopted from (Güven,2013). The findings revealed that single teachers experience emotional exhaustion more than divorced and married ones. Moreover, state school teachers undergo emotional exhaustion more than private schools. State school teachers mentioned student behaviour, remote and underdeveloped working areas, not having motivated students may be the reason. However, private school teachers experience a higher sense of personal achievement in their jobs. Private school teachers are found to have issues with parental involvement, a high number of teaching hours, and high expectations in their competitive environment. The findings of the current study may help private school administrators to manage the teaching workload and school managers in state schools may come with up policies to control student behaviour and some implications for policymakers were presented in the conclusion part.