Kömürlü kalorifer kazanlarında yanma ısıl verim, kapasite ve emisyon testlerinin yapılabileceği bir kazan test merkezi tasarımı ve kurulması
Design and construction of a boiler test center for combustion, thermal efficency and capacity tests of the coal fired heating boilers
  1. Tez No: 8653
  2. Yazar: KAMİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Ülkemiz enerji kaynaklarının büyük bölümünü oluşturan düşük kaliteli linyitlerin, mevcut yakma sistemlerinde (kazanlar, soba lar) enerji ekonomisi ve hava kirliliğinin kontrolü yönünden uy gun biçimde yakılması, sistem yapısının bu amaç doğrultusunda iyi leştirilmesi veya yeni yakma sistemleri geliştirilmesi, doğal kay naklarımızdan çevreye zarar vermeden en ekonomik şekilde yararlan ma olanağı sağlayacaktır. Enerji kaynaklarının uygun biçimde kul lanımı, mevcut enerji üretim, iletim ve kullanım sistemlerinin gü nümüz ekonomik koşullarına göre tekrardan gözden geçirilmesini ve bu koşullar için uygun hale getirilmesini gerektirmektedir. Bu a- maç doğrultusunda Gazi üniversitesi Enerji Çevre Sistemleri ve En düstriyel Rehabilitasyon Araştırma Merkezi bünyesinde, disiplinler- arası araştırma geliştirme çalışmalarının yapılabilmesi için Gazi Üniversitesi Müherdislik-Mimarlık Fakültesi Makina Mühendisliği Bö lümü Isı-Güç Sistemleri laboratuvarı'nda bir kazan test merkezi ku rulmuştur. Bu test merkezinde enerjinin verimli kullanımı ve hava kirliliği kontroluna yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılabilecektir. Test merkezi tasarımında, kazan yapımcıları ve kullanıcılar için gerekli olan ve linyitlerimizin temiz ve verimli yapılabilmelerı ile ilgili tüm araştırma ve geliştirmeye yönelik testlerin yapılabilmesi için gerekli koşullar yerine getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Appropriate combustion of low grade lignites, which constitutes the greatest portion of our national energy sources, in existing combustion system (boilers, stoves) from the energy economy and environmental pollution points of view, and improving the structure of the system or developing new combustion systems will give the opportunity of utilization of our natural sources in the most economic way without giving any harm to the environment. The rational use of the energy sources, existing energy production, transportation and utilization systems must be reviewed in today's ekonomic circumstances and must be developed in order to suit to this circumstances. For this purpose a boiler test center has been established in the Thermal- Power Laboratory of Gazi University Engineering Architecture Faculty Mechanical Engineering department, for carrying out the interdisciplianry and development research within the Gazi University Energy Environmental systems and Industrial Rehebilatation Research Center. It will be possible to carry out research and improvement works on productive utilization of the Energy and control of the environmental pollution, in this test center. All the necessary circumstances for the boiler manufacturers and users for carrying out all research and development tests in order to burn our lignites in the most clean and produktive manner are included in the design of this test center.