Piroksikam katı dispersiyonundan preparat formülasyonu
Formulation studies on piroxicam solid dispersiyon
  1. Tez No: 79946
  2. Yazar: HÜLYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tedavide nonsteroidal antienflamatuar olarak kullanılan piroksikamın, çok düşük olan sudaki çözünürlüğünü arttırarak ve mide-barsak kanalındaki yan etkilerini azaltarak katı dispersiyonlarının hazırlanması amaçlanmıştır. Katı dispersiyon hazırlamak için taşıyıcı molekül olarak PVP seçilmiştir. Çalışmada, ergitme, kopresipitasyon ve liyofilizasyon metodları denenerek 10:90, 20:80, 30:70, 40:60 ve 50:50 (piroksikam:PVP) oranlarında ko-presipitatlar ve liyofilizatlar hazırlanmış, ergitme yönteminin ise karışımın ergime derecesinde PVP'un bozunması sebebiyle uygun olmadığı görülmüştür. Katı dispersiyonların özelliklerini karşılaştırma amacıyla, yine aynı oranlarda fiziksel karışımlar hazırlanmıştır. Bu katı dispersiyonlar ve fiziksel karışımların fizikokimyasal özelliklerini ve katı dispersiyonun oluştuğu piroksikam:PVP oranını tespit etmek için; İTK, İR, X-ışını difraksiyonu, diferansiyel tarama kalorimetrisi, çözünürlük, çözünme hızı testleri yapılmıştır. İTK sonuçlarına göre, katı dispersiyon hazırlanması sırasında piroksikamın herhangi bir parçalanmaya uğramadığı; İR değerlendirmelerine göre ko-presipitat ve liyofilizatlarda piroksikam ile PVP arasında moleküllerarası hidrojen bağı oluştuğu; X-ışını difraksiyonu ve diferansiyel tarama kalorimetrisi ile katı dispersiyonun tam olarak oluştuğu oranın 20:80 olduğu belirlenmiştir. Çözünme hızı testleri sonucunda, liyofılizatların daha yüksek çözünme hızı gösterdikleri; çözünürlük testinde ise 20:80 oranındaki liyofilizatın en iyi çözünürlük değerine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu test sonuçlarına göre, liyofilizasyon metodunun ve 20:80 oranındaki liyofilizatın piroksikam için en uygun katı dispersiyon olduğuna karar verilmiştir. Piroksikam, fiziksel karışımlar ve ko-p'resipitatların çözünme hızı test sonuçlarına ait kinetik incelemelerde, her iki dissolüsyon ortamında da Weibull kinetiğine uyduğu saptanmıştır. Elektron mikroskobu (SEM) ile piroksikam, PVP, fiziksel karışım (20:80), ko-presipitat (20:80) ve liyofilizatın (20:80) yüzey morfolojileri incelenmiş, ko-presipitat (20:80) ve liyofilizatta (20:80) piroksikamın amorf halde olduğu görülmüştür. 126Farklı pH'larda hazırlanan piroksikam ve liyofilizat (20:80) çözeltileri, hızlandırılmış stabilite testine tabi tutulmuş ve bozunmanın 1. dereceden hız kinetiğine göre meydana geldiği saptanmıştır. 1. dereceye göre hesaplanan bozunma hız sabitleri, pH değerlerine karşı yarı logaritmik kağıda işaretlenerek pH-hız profilleri çizilmiş ve çözeltilerin pH 8'de daha stabil olduğu görülmüştür. Ayrıca, Arrhenius denklemi kullanılarak aktivasyon enerjileri (Ea), 25°C'deki bozunma hız sabitleri (fe) ve raf ömürleri (tgo) hesaplandığında, en uzun raf ömrüne sahip olan liyofilizat (20:80) ampulün, daha stabil olduğu belirlenmiştir. Piroksikam ile liyofılizatın (20:80) antienflamatuar aktiviteleri karşılaştırılmış, liyofılizatın (20:80) piroksikamdan daha hızlı etkinlik gösterdiği bulunmuştur. Piroksikam ile liyofilizatın (20:80) mideye olan yan etkileri incelenmiş, oluşan lezyon alanları ölçülerek lezyon indeksleri hesaplanmıştır. Bu iki lezyon indeksi değerleri kullanılarak lezyon azaltma oranı bulunmuştur. Liyofilizatın (20:80) distile sudaki yüksek çözünürlük değeri, sulu çözeltisinin uzun süre stabil olması, antienflamatuar aktivitenin hızlı başlaması ve midedeki yan etkilerinin azalmasına dayanarak, liyofilizatın (20:80) enjektabl preparatının hazırlanması planlanmıştır. 20 mg piroksikama eşdeğer piroksikam liyofilizatı (20:80) / 2 mL pH 8 fosfat tamponu şeklinde enjektabl preparatı hazırlanmış ve enjektabl preparat şekli için önerilmiştir. 127
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main aim of this study is to prepare solid dispersions of piroxicam, a nonsteroidal anti-inflammatory drug, in order to improve the aqueous solubility of the drug and reduce its side effects in gastrointestinal tract. PVP was selected as a carrier molecule to prepare solid dispersions. In this study, co-precipitates and lyophilisates of piroxicam were prepared applying melting, co-precipitation, and lyophilization methods at the drug: carrier (piroxicam: PVP) ratios of 10:90, 20:80, 30:70, 40:60, and 50:50. Melting method was found an inappropriate method to prepare solid dispersions of piroxicam since PVP degrades at the melting point of the mixture. For the purpose of comparison, physical mixtures of piroxicam were also prepared at the same ratios. To determine the physicochemical characteristics of these solid dispersions and physical mixtures and the ratio of piroxicam: PVP solid dispersion, TLC, IR spectroscopy, X-ray diffraction, differential scanning calorimetry (DSC), solubility, and dissolution tests were performed. The results of TLC analysis revealed that piroxicam didn't degrade during the preparation process of solid dispersions. IR analysis indicated that an intermolecular hydrogen bond is formed between piroxicam and PVP in the co-precipitates and lyophilisates. The ratio at which a solid dispersion is formed, was determined as 20:80 by X-ray diffraction and DSC. As a result of dissolution rate studies, it was determined that lyophilisates exhibit greater dissolution rate. Solubility tests indicated that the lyophilisate with the ratio of 20:80 possesses the highest solubility value. Based on these test results, it was stated that lyophilization method is the best method to prepare solid dispersions of the drug and the lyophilisate with the ratio of 20-80 is the most suitable solid dispersion for piroxicam. It was found that the kinetics of the dissolution of piroxicam, its physical mixtures, and solid dispersions fit Weibull kinetics in both dissolution media. Surface morphologies of piroxicam, PVP, the physical mixture (20:80), the co-precipitate (20:80), and the lyophilisate (20:80) were investigated by electron microscopy (SEM). SEM photographs revealed that piroxicam exists in 128an amorphous form in both the co-precipitate (20:80) and the lyophilisate (20:80). The solutions of piroxicam and lyophilisate (20:80), which are prepared at various pH values, were subjected to accelerated stability studies. It was determined that the degradation occurs following the 1st degree degradation rate kinetics. pH vs. degradation rate profiles was obtained by plotting the degradation rate constants of these reactions against pH values on a semi- logarithmic graph paper. They indicated that solutions are the most stable at pH 8. Furthermore, activation energies (Ea), degradation rate constants at 25°C (k»), and shelf lives (feo)of the preparations were calculated using Arrhenius Equation. It was found that the lyophilisate ampoule with the ratio of 20:80 is the most stable formulation as it possesses the longest shelf life. The anti-inflammatory activities of piroxicam and the lyophilisate (20:80) were compared. It was determined that the lyophilisate (20:80) exhibits much faster activity than piroxicam itself. The gastric side effects of piroxicam and the lyophilisate (20:80) were investigated and the lesion indices were calculated measuring the area of each lesion. The rate of reducing a gastric lesion was determined using these two lesion indices. As the lyophilisate (20:80) shows great solubility in distilled water and remains stable in its aqueous solution for a long period, its anti-inflammatory activity starts rapidly, and gastric side effects are reduced, it is planned to prepare the injectable preparation of the lyophilisate (20:80). The injectable preparation of lyophilisate (20:80) equivalent to 20 mg piroxicam was prepared in 2 mL of the phosphate buffer of pH 8. This preparation was proposed for injectable dosage form of piroxicam. 129