AORTA-iliak ve femoro-popliteal arter sisteminin aterosklerotik tutulumuna göre anjiotensin 2 tip 1 reseptör ve anjiotensinojen gen polimorfizmlerinin incelenmesi
The effects of the angiotensin 2 TYPE 1 receptor (AGTR1) and angiotensinogen (agtAGT involvement of aorta-iliac and femoro-popliteal artery occlusion
  1. Tez No: 427227
  2. Yazar: YERİK JUNUSBEKOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ateroskleroz, immün hücreleri, pro-aterojenik sitokinleri, endotel ve düz kas hücrelerini (SMC) kapsayan inflamatuvar bir bozukluktur. Anjiyotensin II (Ang II), RAS'inin ana efektör molekülüdür. Ang II, kalpte, kan damarlarında, böbrekte, yağ dokuda, pankreas ve beyinde çeşitli sinyal yolaklarını stimüle etmektedir ve RAS ile ilişkili fizyolojik ve patofizyolojik etkilerin birçoğunu başlatmaktadır. RAS sistemine ait birkaç genin kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili olduğu düşünülmektedir. İnsan genetik çalışmaları, plazma renin aktivitesi ölçümleri ve deney hayvanları çalışmaları sonucunda RAS'nin KVH'lardaki aktivasyonu gösterilmiştir. Ang II, damar sisteminde pro-inflamatuvar, proliferatif ve vazokonstriktör etkilere sahip RAS'ndeki son aracıdır. Ang II, aterosklerozun başlangıç ve ilerleme evrelerinde rol oynayarak birçok KVH'da aterosklerotik plak gelişimine neden olabilmektedir. Biz bu çalışmamızda aorta-iliak ve femoro-popliteal arter sisteminin aterosklerotik tutulumuna göre anjiyotensin 2 tip 1 reseptör ve anjiyotensinojen gen polimorfizmlerinin incelenmesini yaptık. PAH (aorta-iliak ve femoro-popliteal) tanısı ile PAH tanısı bulunmayan, sağlıklı kontrol grubu, AGT geni rs699 genotip dağılımı ve allel frekansları ile AGTR1 geni rs5186 genotip dağılımı ve allel frekansları hasta ve kontrol gruplari arasinda karşılaştırıldığında anlamlı bir fark tespit edilmedi. Yaptığımız çalışma sonucunda anlamlı fark bulunmayışı hasta ve kontrol sayılarının azlığından kaynaklanabileceği düşünülmektedir. PAH tanısı olan hastalar kendi aralarında lezyon seviyelerine göre; aorta-iliak ve femoro-popliteal olarak iki alt gruba ayrıldı . Bu iki alt grup arasında AGT rs699 ve AGTR1 rs5186 genotip frekansları açısından da anlamlı bir fark bulunmadı. Ayrıca allel sıklıkları açısından aorta-iliak ve femoro-popliteal alt grupları arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı. Çalışmamız PAH grubunda AGT rs699 ve AGTR1 rs5186 genotip frekansları ve allel sıklıkları ve klinik önemi ile ilgili Türkiyede yapılan ilk çalışmadır. Literatürde bilgimiz dahilinde PAH grubunda aorta-iliak ve femoro-popliteal alt gruplarının AGT rs699 ve AGTR1 rs5186 genotip frekansları açısından karşılaştırıldığı herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamız, aterosklerozun önlenmesi konusunda AGTR1 ve AGT gen polimorfizmlerinin taranmasının klinik öneminin gelecekte yapılacak olan benzer çalışmaların artmasıyla birlikte olabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is an inflammatory disorder which involves the immune cells , cytokines, pro-atherogenic , endothelial and smooth muscle cells (SMC). Angiotensin II (AngII) is the major effector molecule of the RAS. Several genes of the RAS system is thought to be associated with cardiovascular diseases. Ang II, in the vascular system, is the pro-inflammatory, proliferative and vasoconstrictor effector of the RAS. Ang II, plays a role in the initiation and progression stages of atherosclerosis and can lead to atherosclerotic plaque develpoment in many CVD. In this study we investigated the effect of the angiotensin 2 type 1 receptor (AGTR1) rs5186 and angiotensinogen (AGT) rs699 gene polymorphisms according to the atherosclerotic involvement of aorta-iliac and femoro-popliteal artery occlusion. We did not find any significant difference between PAD patients and the control group with respect to AGT gene rs699 genotype distribution and allele frequencies and AGTR1 gene rs5186 genotype distribution and allele frequencies. The lack of any significant difference in the genotype distribution and allele frequencies between patients and controls may be due to their small sample size. PAD patients according to the lession level were divided in two groups (aorta-iliac and femoro-popliteal). There was no significant difference between these two groups in terms of AGT rs699 and AGTR1 rs5186 genotype and allele frequencies. Our study is the first study about the clinical significance of AGT rs699 and AGTR1 rs5186 genotype and allele frequencies in PAD patients conducted in Turkey. In the literature, to our knowledge, there is not any other study that investigates the AGT rs699 and AGTR1 rs5186 genotype and allele frequencies in PAD patients, and the subgroups; aorta-iliac and femoro-popliteal. Our study emphasizes the clinical importance of screening AGT and AGTR1 gene polymorphisms on the prevention of atherosclerosis in PAD patients and may increase with similar studies to be conducted in the future.