21. yüzyılda Türkiye'de dijital sanatın yaygınlaşmasında Covıd-19 pandemisinin etkileri
The effects of the Covid-19 pandemic on the spread of digital art in Turkey in the 21st century
- Tez No: 799557
- Danışmanlar: PROF. NURSEREN TOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma COVID-19 pandemisi ile birlikte hayatımızdaki olağan akışın değişimiyle birlikte sanat etkinlikleri, kültürel etkinlikler ve dijital sanata olan eğilim konularını ele almaktadır. COVID-19 pandemisi ile birlikte alınan önlemler ve COVID-19 salgını sosyal hayatın her alanında olduğu gibi kültürel etkinliklere ve sanatsal aktivitelere de ciddi etkiler yaratmıştır. COVID-19 21. yy. da sanatın, sanatçının, tüketicinin, izleyicinin yeniden tanımlanmasına ve dijital sanattaki olanakların olumlu olumsuz tüm etkilerini görmemize olanak sağladı. Pandeminin olumsuz etkilerini azaltmak için alınan önlemler, insanları özel alanlarında daha fazla vakit geçirmek zorunda bırakmıştır. Bu durum sanatsal etkinliklerin ve kültürel aktivitelerin devamlılığı için alternatif alan yaratma yoluna sürüklemektedir. Yeni normaller sanat piyasası ve kültüre farklı bakış açısı geliştirmeye yardımcı olmuştur. Bir süredir projeleri devam eden NFT ve sanal ortam üretimleriyle kripto paralar COVID-19 döneminde daha aktif hale gelip sanatta ve sanat satın alımlarında ciddi değişimler yaratmıştır. Sanat piyasaları ve sanal ortamların kurduğu bu ortaklıklar sanatçı, mekan, izleyici ve sanat alıcılarını yeniden tanımlamaya olanak sağlamıştır. COVID-19 pandemisi bu yenilikler ve inovatif sanat hareketleri bağlamında sanatın dijital kolunu daha aktif kullanmaya ve geliştirmeye yeni sebepler yaratmıştır. Alınan önlemler, tıbbi zorunluluklar, sosyal faaliyetlerin sınırlandırılması teknolojinin ve teknolojik ortamların olabildiğince aktif edilmesine ve mekanların kodlarla, dijital görüntülerle, dijital fotoğraflarla medya uzantılarına taşınmasını hızlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study addresses how people's lives have changed under COVID-19 pandemic along with the pandemic's effects on cultural expression and the recent shift towards digitalart. Precautions taken during the COVID-19 pandemic have had serious effects on art and culture as well as all aspects of social life. In the 21st century, it has given us an opportunity to redefine art, artists, and audiences, and observe the positive and negative potential of digital art. Precautions taken to reduce the negative effects of the pandemic forced people to spend more time at home. This has led people to create alternative spaces to continue producing art and culture. This new normal helped generate a different perspective on the art market and culture. As a result of NFT and virtual platform products, which have long been in existence, cryptocurrency usage has become more active in the COVID-19 period and has caused serious changes in art and art purchasing. These partnerships established by art markets and virtual platforms have created opportunities to redefine artists, the environment, audiences and art patrons. These artistic breakthroughs and innovations achieved during the COVID-19 pandemic have further incentivized the development of digital art. COVID-19 precautions, mandatory medical measures, and limits on social gatherings have increased the use of technology and technological platforms to the fullest extent possible, and accelerated the transfer of spaces to media extensions using code, digital images, and photographs.