Heykel sanatında figüratif soyutlama ve dijital cihazlarla üretim
Figurative abraction in sculpture and production using digital deveice
  1. Tez No: 1013836
  2. Yazar: HASAN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
Özet
Figüratif sanat, insanlık tarihinin geçmişinden günümüze kadar pek çok uygarlıkta, çeşitli kültürlerde ve farklı biçimlerde kendini göstermiştir. 19. yüzyılın ortalarına kadar gerçeği olduğu gibi yansıtan bu sanat, soyutlama kavramıyla karşılaşmasıyla birlikte formda değişiklikler yaşamaya başlamıştır. Bu değişimler, heykel sanatında da kendini göstermiş ve gerçeği doğrudan yansıtmaktan çok, formlar ile renkler arasındaki ilişkiyi keşfetmeye yönelik bir tutum sergilemeye yönelmiştir. Figüratif heykel alanında, Constantin Brancusi, Henri Matisse, Henry Moore gibi yabancı sanatçılar eserler verirken, Türkiye'de Ali Hadi Bara, Şadi Çalık, Zühtü Müridoğlu gibi sanatçılar bu alanda önemli eserler üretmiştir. 21. yüzyılda, teknolojinin hayatın her noktasına entegre olmasıyla birlikte sanat dünyasında da önemli değişimler yaşanmıştır. Dijital sanat, heykel sanatına da etki etmiş; teknolojinin desteğiyle sanatçıların üretkenliği ve yaratıcılığı artmıştır. Dijital sanat, figüratif soyutlama anlayışıyla tasarlanan heykellerin daha kısa sürede ve istenilen boyutlarda üretilmesine olanak tanırken, sanatçılara aynı zamanda teknolojik disiplin içerisinde rahatça uygulanabilecek soyutlama formları sunmaktadır. Bu soyutlama formları, kullanılan yazılımlar aracılığıyla oluşturulmakta ve gerçek ortama aktarım sürecinde çeşitli cihazlar sanatçıya kolaylık sağlayarak zaman tasarrufu sunmaktadır. 3B yazıcılar, CNC makinaları gibi birçok cihaz karşımıza çıkarken Zbrush, Blender, Maya gibi modelleme yazılımlarla da karşılaşmaktayız. Bununla birlikte poligon düşürme, dilimleme ile heykel yapma tekniklerini de görmekteyiz. Bu çalışma, figüratif soyutlamanın 21. yüzyıldaki dönüşümünü ve bu dönemde üretilen eserlerin üretim süreçlerini incelemektedir. Özellikle insan zihniyle hesaplanması zor olan soyutlama formlarının, dijital programlar aracılığıyla nasıl oluşturulacağını organik modelleme, poligon düşürme ve dilimleme disiplinlerinin nasıl yapıldığını aktarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Figurative art has manifested itself in various civilizations, cultures, and forms throughout human history. Until the mid-19th century, this art form primarily aimed to represent reality as it was. However, with the introduction of abstraction, significant transformations in form began to emerge. These changes also influenced sculpture, shifting its focus from directly reflecting reality to exploring the relationship between forms and colors. In the field of figurative sculpture, international artists such as Constantin Brancusi, Henri Matisse, and Henry Moore have produced significant works, while in Turkey, artists such as Ali Hadi Bara, Şadi Çalık, and Zühtü Müridoğlu have made notable contributions. In the 21st century, the integration of technology into all aspects of life has led to substantial transformations in the art world. Digital art has also impacted sculpture, enhancing artists' creativity and productivity through technological advancements. Digital tools facilitate the rapid and scalable production of sculptures designed with a figurative abstraction approach, offering artists abstraction forms that can be seamlessly applied within a technological framework. These forms are generated through specialized software and transferred into physical reality with the aid of various devices, providing artists with convenience and time efficiency. Technological tools such as 3D printers and CNC machines, along with software like ZBrush, Blender, and Maya, have become integral to the field. Additionally, techniques such as polygon reduction and slicing have gained prominence in sculptural production. This study examines the transformation of figurative abstraction in the 21st century and the production processes of contemporary works. It specifically explores how abstract forms, which are complex for the human mind to compute, can be generated using digital programs and provides insights into organic modeling, polygon reduction, and slicing techniques.