Teknik analiz indkatörlerinin kripto varlık piyasası yatırımlarındaki performans analizi
Performance of technical analysis indicators in crypto asset market investments
  1. Tez No: 799588
  2. Yazar: BURAK ÖZENÇ ATMACA
  3. Danışmanlar: DR. KADRİ ÖZGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Teknik analiz, bir enstrümanın geçmiş fiyat hareketlerinin bir grafik üzerine yerleştirilerek ileride oluşabilecek yeni fiyat hareketlerinin tahmin edilebilmesi için kullanılan matematiksel hesaplamalar ile desteklenen bir yöntemdir. Teknolojik gelişmeler ile birçok matematiksel analizler saniyenin de altında yapılarak yatırımcılar için alım ve satım kararı verebilecek veriler sunulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, değişken piyasa koşullarında işlem yapan bireylerin alım satım kararlarında teknik analiz indikatörlerinden yararlanarak risklerini ölçümleyebilmesini, doğru zaman da alım satım yaparak tasarruflarını korumaları sağlatabilmektir. Yapılan analizler sonucunda da görülmüştür ki, teknik analize bağlı olarak yapılan alım satımlarda zararda kapatılan işlemler olsa da bir disiplin içerisinde takip edilmesi sonucunda tasarrufların arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Technical analysis is a method supported by mathematical calculations used to predict future price movements by placing the past price movements of an instrument on a chart. With technological developments, many mathematical analyzes are made in less than a second, and data that can make buying and selling decisions are presented for investors. The aim of this study is to enable individuals who trade in volatile market conditions to measure their risks by using technical analysis indicators in their trading decisions, and to protect their savings by trading at the right time. As a result of the analyzes made, he also agreed that even though there are transactions that are closed at a loss in the trades made depending on the technical analysis, it has been observed that the savings have increased as a result of following them in a discipline.