İn vitro ilaç salımının matematiksel olarak tahmini üzerine yeni yaklaşımlar
- Tez No: 79961
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KIRILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmokokinetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
27 ÖZET Bu çalışmada, laktozlu ve laktozsuz olarak hazırlanan ve model madde olarak indometazin içeren agar kürelerden ilaç şahmını tahmin etmek üzere basit regresyon eşitliğini kullanarak yeni bir denklem oluşturma önerisi getirildi. Öncelikle y = mx +n şeklinde basit regresyon denklemleri oluşturuldu. Her bir dissolüsyon zamanı için, formülasyonlardaki ilaç gideri ve ilaç salımları arasındaki ilişkiler incelendi. Her bir zaman için oluşturulan regresyon denklemlerinin eğim ve kesişim değerlerinden istifade ederek genel denklem tanımlandı. Elde edilen denklemlerin hem doğrulukları hem de geçerliliği kanıtlandı. Aynı sonuçlar özel istatistik programı ile çoklu regresyon analizi ile de gerçekleştirildi ve bizim geliştirdirdiğimiz yöntem ile karşılaştırıldı. Önerdiğimiz denklem daha üstün bulundu.
Özet (Çeviri)
28 SUMMARY In this study, a new approach was proposed to estimate drug release from agar agar beads prepared with or without lactose and contained indomethacin as a model drug. First, a simple regression equation model was assumed as y = mx +n. For each dissolution time, the relationships between drug releases and drug contents were examined. Their regression equations were found. Using their slope and intercept values, a general equation was estimated. The general equation was confirmed and validated successfully. In addition, multiple regression equation model was also applied to estimate drug release and the equation thus obtained was compared with the simple regression equation developed in this study by us. The proposed equation was found to be superior.