Covıd-19 pandemisi sürecinde gençlerin benlik sunumu: TikTok örneği
Self-presentation of young during the Covid-19 pandemic: The case of TikTok
- Tez No: 799631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Pandeminin ve pandemiye yönelik önlemlerin sosyolojik boyutunun açıklanması ve bu önlemler kapsamında alınan sokağa çıkma yasaklarında uzun süre evde kalan Z Kuşağı'nın sosyal medya kullanım düzeyi bağlamında TikTok uygulamasında benliklerini nasıl sundukları ve uygulamayı kullanımlarının ötekiler ile iletişiminde ne kadar etkili olduğunun belirlenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Literatürde pandemi, sosyal medya, Z Kuşağı gibi konular özelinde yapılan çalışmalar olmasına karşın bu çalışmada bu üç konu TikTok uygulaması bağlamında ele alınmaktadır. Kuramsal çerçevesini dramaturjik yaklaşımın oluşturduğu bu çalışmada, sokağa çıkma yasağında TikTok uygulamasını aktif olarak kullanan 20 yaş ve altı kullanıcılara ulaşılmıştır. Bu doğrultuda 20 kişi ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmeler neticesinde elde edilen bulgulara göre, TikTok uygulamasının Z kuşağının yaşamında bir yer edindiği görülmektedir. Katılımcılar, paylaştıkları içerikler bağlamında ötekilerin beğenisini ve onayını almayı amaçlayarak pandemi sürecinde TikTok uygulaması ile ötekilerle etkileşim halinde olmayı tercih etmekte ve etkileşim sürecinde benliklerini farklı bir şekilde sunmaktadırlar. Bu durum ise sokağa çıkma yasağından dolayı pandemi sürecinin, katılımcıların sosyalleşme algılarının sanal dünyaya karşılık gelecek şekilde değişime uğradığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the sociological dimension of the pandemic and the measures against the pandemic and to determine how the Z Generation, who stayed at home for a long time during the curfews within the scope of these measures, present their identities in the TikTok application in the context of their social media usage level and how effective their use of the application is in their communication with others. Although there are studies on topics such as pandemic, social media, and Generation Z in the literature, these three issues are discussed in the context of TikTok application in this study. In this study, whose theoretical framework was formed by the symbolic interactionism approach, users aged 20 and under who actively use the TikTok application during the curfew were reached. In this direction, in-depth interviews were conducted with 20 people. According to the findings obtained as a result of the interviews, the TikTok application has gained a place in the life of the Z generation and some members of this generation preferred to present their selves differently than they are on this application. In the context of shared content, it is seen that they prefer to get the admiration of others and to interact with others in this direction. Therefore, this situation has revealed that the socialization perceptions of the participants have undergone a change in the direction of realization through social media.