Kafkasya'daki Türkler ve Türkiye'nin Kafkasya Türkleri politikası
Turks in Caucasia and Turkey's Caucasus policy
- Tez No: 799696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kafkasya; Karadeniz ile Azak denizinin doğu kesimini ayıran Anapa yarımadasından başlayarak Hazar denizi kıyısındaki Apşeron yarımadasına varan Büyük Kafkas dağlarını ve iki yanında uzanan toprakları kapsar; bölgenin adı da bu sıra dağlarından gelmektedir. Coğrafi konum olarak ve yer altı yer üstü zenginlikleri bakımından önemlidir. Bölgede nüfus dağılımını coğrafya ve doğa şartları belirlemektedir. Önemli bir konumda bulunması sebebiyle tarih boyunca bir mücadele alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kafkasya bölgesi geçmişten günümüze Türklerin yurt olarak gördükleri bir bölge olmuştur. Kafkasya'daki Türk dünyası denildiğinde akla; Nogay Türkleri, Kundurlar, Karaçaylar, Balkarlar, Kumuklar, Azerbaycan Türkleri, Ahıskalı Türkler, Gürcistan Kıpçakları, Terekemeler, İran Türkleri ve Rusya'daki Türk halkları gelmektedir. Kafkasya'daki Türklerle ilişkilerin kurulması, geliştirilmesi ve devamlılığın sağlanması açısından Kafkasya, Türkiye için çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı bölgedeki Türkleri tanıtmak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Kafkasya politikasını geçmişten günümüze kadar bütüncül bir bakış açısı ile ele almaktır.
Özet (Çeviri)
Caucasia; It covers the Greater Caucasus Mountains and the lands on both sides, starting from the Anapa peninsula separating the eastern part of the Black Sea and the Sea of Azov, reaching the Absheron peninsula on the Caspian Sea coast; The name of the region comes from these mountain ranges. It is important in terms of geographical location and underground and aboveground riches. Geography and natural conditions determine the population distribution in the region. Due to its important position, it has emerged as a field of struggle throughout history. The Caucasus region has been a region that Turks see as their homeland from past to present. When the Turkish World in the Caucasus is mentioned, it comes to mind; Nogai Turks, Kundurs, Karachays, Balkars, Kumuks, Azerbaijani Turks, Ahıska Turks, Georgian Kipchaks, Terekemes, Iranian Turks and Turkic peoples in Russia come. The Caucasus is very important for Turkey in terms of establishing, developing and maintaining relations with the Turks in the Caucasus. The aim of this study is to introduce the Turks in the region and to deal with the Caucasus policy of the Republic of Turkey from the past to the present with a holistic perspective.