Acil servise üst gastrointestinal sistem kanaması nedeni ile başvuran hastalarda prognozu belirlemede kan üre azotu-albumin oranının glasgow-blatchford skorlaması ile karşılaştırılması
Comparison of blood urea nitrogen-albumin ratio with glasgow-blatchford scoring in determination of prognosis in patients WHO APPLY to the emergency department with upper gastrointestinal system bleeding
  1. Tez No: 799695
  2. Yazar: EGEMEN YETKİN YÜCEKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Akut gastrointestinal kanama, acil servise başvuruların önemli ve yaygın nedenlerinden biridir. En uygun tedavinin sağlanması, kaynakların verimli bir şekilde kullanılması ve hastaların hospitalizasyon süresinin belirlenmesi için kanamanın ciddiyeti tanımlanmalıdır. Gastrointestinal kanaması olan hastaların mortalitesini, hastanede kalış sürelerini, kan transfüzyonu ve acil endoskopi ihtiyacını tahmin etmek için Glasgow-Blatchford, Rockall gibi birçok skorlama sistemi geliştirilmiştir. Bu çalışmada üst gastrointestinal sistem kanamalı hastaların prognostik performansını, erken medikal tedavi, acil endoskopi ihtiyacını ve yoğun bakıma yatış gerekliliğini belirmede serum B/A (kan üre azotu/albümin) oranının Glaskow-Blatchford skoru ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal metod: Bu çalışma, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda 01.05.2020-30.04.2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte retrospektif bir çalışmadır. Çalışmamıza son 1 yıl içinde acil servisten gastroenteroloji anabilim dalına üst gastrointestinal sistem kanaması düşünülüp konsülte edilen ve hastaneye yatış kararı verilen dahil edilme kriterlerini karşılayan tüm hastalar dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, ilgili literatür doğrultusunda geliştirilen araştırmacı tarafından hazırlanan 41 soruluk olgu rapor formu kullanılmıştır. Olgu rapor formunda hastaların demografik bilgileri, bilinen ek hastalıkları, klinik özellikleri, laboratuvar parametreleri ve vital bulguları, hastane yatış süresi, üst GİS kanama skorları, hastalara uygulanan işlemler ve hastaların klinik sonlanımı ile ilgili bilgiler sorgulanmıştır. Bulgular: Yaş ortalaması 68,3±15,1 bulunmuştur. Hastaların %62,7'si erkek, %37,3'ü kadın tespit edilmiştir. Hastalarımızın laboratuvar bulguları değerlendirildiğinde; BUN ortanca değeri 28,5 (4,7-189,7) mg/dl, albümin ortalaması 3,2±,6 g/dl olarak bulunmuştur. Hastaların GİS kanama skorları değerlendirildi ve B/A ortanca değeri 8,9 (1,3-77,0), GBS ortanca değeri 10(0-20) olarak tespit edildi. Çalışmamıza katılan hastaların %67,3'üne transfüzyon yapıldığı, %95,3'üne endoskopi yapıldığı, %0,7'sine cerrahi işlem uygulandığı görülmüştür. Endoskopi sonucunun hastaların %1,3'ünde normal, %94,0'ında normal değil olarak sonuçlandığı tespit edilmiştir. Hastaların %11,3'ünün eksitus, %88,7'sinin taburcu olduğu saptanmıştır. Hastalarımızın BUN, Albumin, B/A değerleri ile GBS skoru arasındaki korelasyon analizine bakıldığında; GBS ile BUN ve B/A arasında pozitif yönde, GBS ile albümin arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişki saptanmıştır. Transfüzyon yapılanlarda B/A ortanca değeri 10,4 (1,4-77,0), yapılmayanlarda 6,0 (1,3-30,5) bulunmuş ve transfüzyon yapılanlarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Eksitus olanlarda B/A ortanca değeri 18,8 (6,8-77,0), eksitus olmayanlarda 8,6 (1,3-64,9) bulunmuş ve eksitus olanlarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek tespit edilmiştir. Çalışmamızda eksitus olan ve olmayan hastalar arasında B/A oranı ve GBS skoru ROC analizi ile değerlendirilmiştir. B/A için duyarlılık %82,4, özgüllük %77,4, GBS için duyarlılık %82,4, özgüllük %75,2 bulunmuştur. Çalışmamızda transfüzyon yapılan ve yapılmayan hastalar arasında B/A oranı ve GBS skoru ROC analizi ile değerlendirilmiştir. B/A için duyarlılık %76,2, özgüllük %65,3, GBS için duyarlılık %78,2, özgüllük %87,8 bulunmuştur. Tartışma: Hastalarımızın BUN, Albumin, B/A değerleri ile GBS skoru arasındaki korelasyon analizine bakıldığında; GBS ile BUN ve B/A arasında pozitif yönde, GBS ile albümin arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişki saptanmıştır. GBS ile vital bulgular, laboratuvar değerleri ve yatış süresi arasındaki korelasyon analizi değerlendirildiğinde GBS ile GKS, SKB, DKB, HGB, HTC, kreatinin, ph, sbe, lactat, HCO3, YB yatış süresi arasında anlamlı ilişki bulunmuş ve GBS'nin ilişkili olduğu parametreler ile B/A arasında da anlamlı ilişki saptanmıştır. Bunun yanında çalışmamızda eksitus olan ve olmayan hastalar arasında B/A oranı ve GBS skoru ROC analizi ile değerlendirilmiştir ve birbirine yakın veriler bulunmuştur. Bu anlamlı korelasyon, üst GİS kanamalarında prognostik bir öngörücü olarak kullanılan GBS skorlamasının yanında Acil servislerde kullanım ve ulaşım kolaylığı da düşünülerek B/A oranının da üst GİS kanamasının prognozunun tahmininde bir öngörücü olabileceğini değerlendiriyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Acute gastrointestinal bleeding is one of the important and common reasons for admission to the emergency department. The severity of bleeding should be defined in order to provide optimal treatment, use resources efficiently, and determine the hospitalization period of patients. Many scoring systems such as Glasgow-Blatchford and Rockall have been developed to predict mortality, length of hospital stay, need for blood transfusion and emergency endoscopy in patients with gastrointestinal bleeding. In this study, it was aimed to compare the serum B/A (blood urea nitrogen/albumin) ratio with the Glasgow-Blatchford score in determining the prognostic performance of patients with upper gastrointestinal bleeding, the need for early medical treatment, emergency endoscopy, and the need for intensive care admission. Material method: This study was carried out in Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine between 01.05.2020-30.04.2021. It is a cross-sectional and descriptive retrospective study. All patients who were consulted to the gastroenterology department from the emergency department for upper gastrointestinal bleeding in the last 1 year and who met the inclusion criteria for hospitalization were included in our study. As a data collection tool, a case report form consisting of 41 questions prepared by the researcher, developed in line with the relevant literature, was used. In the case report form, information about the demographic information of the patients, known comorbidities, clinical features, laboratory parameters and vital signs, length of hospital stay, upper GI bleeding scores, procedures applied to the patients, and the clinical outcome of the patients were questioned. Results: The mean age was 68.3±15.1 years. 62.7% of the patients were male and 37.3% were female. When the laboratory findings of our patients were evaluated; The median value of BUN was 28.5 (4.7-189.7) mg/dl, and the mean of albumin was 3.2±.6 g/dl. The GIS bleeding scores of the patients were evaluated and the median B/A value was 8.9 (1.3-77.0) and the GBS median value was 10 (0-20). It was observed that 67.3% of the patients participating in our study were transfused, 95.3% underwent endoscopy, and 0.7% underwent surgical procedures. It was determined that the endoscopy result was normal in 1.3% of the patients and not normal in 94.0% of the patients. It was determined that 11.3% of the patients died and 88.7% were discharged. Considering the correlation analysis between BUN, Albumin, B/A values and GBS score of our patients; A statistically significant correlation was found between GBS and BUN and B/A in the positive direction, and between GBS and albumin in the negative direction. The median B/A value was found to be 10.4 (1.4-77.0) in those who were transfused, 6.0 (1.3-30.5) in those who were not, and it was found to be statistically significantly higher in those who were transfused. The median B/A value was found to be 18.8 (6.8-77.0) in the deceased, 8.6 (1.3-64.9) in the non-deceased patients, and it was found to be statistically significantly higher in the deceased. In our study, the B/A ratio and GBS score were evaluated by ROC analysis between deceased and non-deceased patients. Sensitivity for B/A was 82.4%, specificity 77.4%, for GBS 82.4%, specificity 75.2%. In our study, B/A ratio and GBS score were evaluated by ROC analysis between transfused and non-transfused patients. Sensitivity for B/A was 76.2%, specificity 65.3%, sensitivity 78.2% for GBS, and specificity 87.8%. Discussion: Considering the correlation analysis between BUN, Albumin, B/A values and GBS score of our patients; A statistically significant correlation was found between GBS and BUN and B/A in the positive direction, and between GBS and albumin in the negative direction. When the correlation analysis between GBS and vital signs, laboratory values and length of stay was evaluated, a significant relationship was found between GBS and GCS, SBP, DBP, HGB, HTC, creatinine, pH, sbe, lactate, HCO3, ICU length of stay, and the parameters associated with GBS. A significant relationship was also found between B/A and in addition, in our study, B/A ratio and GBS score were evaluated by ROC analysis between the patients who died and non-deceased, and similar data were found in our study. Considering this significant correlation, GBS scoring, which is used as a prognostic predictor in upper GI bleeding, as well as ease of use and transportation in emergency services, we evaluate that the B/A ratio may be a predictor of the prognosis of upper GI bleeding.