Konjuge estrojen ve tibolon'un postmenopozal kadınlardaki lipid ve lipoproteinler üzerine etkileri
The effects on lipids and lipoproteins of conjugated estrogen and tibolone on postmenopausal women
  1. Tez No: 799702
  2. Yazar: SONER ERKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖMER ŞENKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, İç Hastalıkları, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology, Internal diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Taksim Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran postmenopozal kadınlar içerisinde konjuge estrojen kullananlar ile tibolone kullananlar arasındaki lipid ve lipoprotein değerlerindeki değişiklikler araştırıldı. Konjuge estrojen kullanan 58 hasta ile tibolone kullanan 35 hasta çalışma kapsamına alındılar. Hastaların ilk kan örnekleri ilk başvuru sırasında; son kan örnekleri ise 3 ay ile 60 ay arasındaki bir zaman dilimi içerisinde alınarak hastanemiz biyokimya bölümünce çalışıldı. Çalışmamızın sonuçlarına göre; konjuge estrojen kullanan hastalarda HDL kolesterol düzeyleri yükselmektedir. Tibolone kullanımı sonrasında ise HDL kolesterol düzeylerinde değişiklik izlenmemiştir. 36 ay üzerinde tibolone kullanan vaka sayımızın yetersiz oluşu sebebi ile benzer etkinin izlenebilmesi için tibolone kullanan vakaların bir süre daha izlenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Total kolesterol ve LDL kolesteroldeki değişikliklerin istatistiksel olarak anlamlı olmaması, diyet, kilo alımı, vücut yağ dağılımı, egzersiz ve sigara kullanımı gibi lipid ve lipoprotein mekanizmasında rol oynayan diğer değişkenlerin incelenmesinin de gerekliliğini düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
The changes in lipid and lipoprotein values between those using conjugated estrogen and those using tibolone were investigated in postmenopausal women who visited the gynaecology and obstetrics outpatient clinic at Taksim State hospital. 58 patients using conjugated estrogen and 35 patients using tibolone were included in the study. The first blood samples of the patients were taken during their first admission; the last blood samples were taken within a period of 3 monyhs-60 months and analysed by the biochemistry department of our hospital. According to the results of our study HDL cholesterol levels increased in the patients using conjugated estrogen. No change was observed in HDL cholesterol levels following the use of tibolone. We are of the opinion that the subjects using tibolone should be followed up further for a while in order to monitor the similar effect, due to the insufficient number of subjects using tibolone for more than 36 months. The fact that the changes in total cholesterol and LDL cholesterol are not statistically significant suggets the necessity of examining other variables that play a role in the lipid and lipoprotein mechanism, such as diet, weight gain, body-fat distribution, exercising and smoking.