Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin döneminde Rusya-Türkiye ilişkilerinin basına ve akademik çalışmalara yansıması (2012-2020)
Reflection of Russia-Turkey relations to the pressand academic studies in the term of the Russian President Vladimir Putin (2012-2020)
  1. Tez No: 799809
  2. Yazar: ELİZAVETA NOVOZHİLOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS TOPSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin döneminde Rusya-Türkiye ilişkilerinin basına ve akademik çalışmalara yansıması (2012-2020)”başlıklı araştırmanın ana konusu, Vladimir Putin döneminde Rus-Türk ilişkilerinde yaşanan en önemli olayların basın ve bilimsel araştırmalar prizması üzerinden incelenmesidir. Rusya ve Türkiye son on yıl içerisinde, zorlu ve olaylı karşılıklı ilişkiler döneminden geçmektedir. Türk-Rus ilişkilerinin temel dinamiği, iki ülke arasında stratejik alanda ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana gelişen işbirliği alanlarında süregelen jeopolitik rekabettir. Doğal jeopolitik çıkarların bir sonucu olarak, iki ülkenin hem bölgesel hem de küresel olarak etkileşimi birbirinden farklıdır. İki ülke tarafından başlatılan başta enerji, ticaret ve turizm olmak üzere birçok potansiyel işbirliği alanının güçlendirilmesi, taraflara önemli bir stratejik ve ekonomik katkı sağlamıştır. Hem Türkiye'nin hem de Rusya'nın bu alanlardan yararlanabilmeleri, diğer işbirliği fırsatlarıyla birlikte jeopolitik rekabetin nasıl yönetildiğine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
The main subject of the research titled“Reflection of Russia-Turkey relations to the press and academıc studıes ın the term of the Russian President Vladimir Putin (2012-2020)”is to examine the most important events in Russian-Turkish relations during the period of Vladimir Putin through the prism of press and academic research. In the last decade, Russia and Turkey have been going through a period of difficult and eventful relations. The main dynamic of Turkish-Russian relations is the ongoing geopolitical rivalry between the two countries in many strategic areas and in the areas of cooperation that have developed since the collapse of the Soviet Union. As a result of natural geopolitical interests, the interaction of the two countries, both regionally and globally, is different. The strengthening of many potential cooperation areas, especially energy, trade and tourism, initiated by the two countries, provided an important strategic and economic contribution to the parties. The exploitation of these areas by both Turkey and Russia depends on the management of geopolitical competition along with other cooperation opportunities.