İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde takip edilen HIV-pozitif bireylerde eşlik eden fırsatçı infeksiyonların ve HIV'le ilişkili malignitelerin sıklığının taranması ve takiplerinin sürece katkıları
- Tez No: 799934
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ATAHAN ÇAĞATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'nde takip edilen HIV infeksiyonu tanılı kişilerde görülen fırsatçı infeksiyon (Fİ), AIDS tanımlayıcı malignite (ATM) ve geç dönemde başvuru sıklığının taranması, risk faktörlerinin belirlenmesi ve COVID-19 pandemisinin bu tablolara etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntemler: Merkezimize 2013 başından 2022 sonuna kadar olan dönemde başvurmuş ve daha önce HIV infeksiyonu tanısıyla başka bir merkezde sağlık hizmeti almamış, başlangıç laboratuvar verilerine ulaşılabilen 18 yaşından büyük 389 kişi çalışmaya dahil edildi. Bu kişilerin demografik, laboratuvar ve klinik bilgileri toplandı. Fİ ve/veya ATM gelişen ve geç dönemde başvuru yapan kişilerin tanı anındaki laboratuvar ve klinik bilgileri analiz edildi. Tüm veriler beş yıllık iki ayrı dönem, ikinci beş yıllık dönem de COVID-19 pandemisinin ilan edildiği tarih olan 11 Mart 2020 temel alınarak pandemi dönemi öncesi ve sonrası olarak karşılaştırıldı. Bulgular: HIV infeksiyonu tanılı kişilerin 86 (%22.6)'sında Fİ tespit edildi. En sık saptanan Fİ sırasıyla orofaringeal kandidiyaz, CMV hastalığı, Pneumocystis jirovecii pnömonisi (PCP) ve tüberkülozdu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In this study, we aimed to screen the frequency of opportunistic infections (OIs), AIDS-defining malignancies (ADM) and late presentation, identification of risk factors and investigate the effect of the COVID-19 pandemic in people with HIV infection followed by Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic of Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine. Materials and methods: 389 people older than 18 years of age, who applied to our center between the beginning of 2013 and the end of 2022,did not receive health care in another center due to the diagnosis of HIV infection whose baseline laboratory data available were included in the study. Demographic, laboratory and clinical information of these individuals were collected. Laboratory and clinical information at the time of diagnosis of people who developed OIs and/or ADM and who applied with the late presentation were analyzed. All data were compared in two separate five-year periods, and the second five-year period divided as pre-pandemic and post-pandemic period based on March 11, 2020, the date of the declaration of the COVID-19 pandemic. Results: OIs were detected in 22.6% of people with HIV infection. The most common OIs were oropharyngeal candidiasis, CMV disease, Pneumocystis jirovecii pneumonia (PCP), and tuberculosis.