Poly-norden semi-riemann manifoldların dejenere altmanifoldları
Lightlike submanifolds of poly-norden semi-riemannian manifolds
- Tez No: 800030
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KILIÇ, PROF. DR. SELCEN YÜKSEL PERKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm olan Giriş bölümünde, tezde ele alınan konunun tarihsel gelişimi ele alınmaktadır.İkinci bölümde, sonraki bölümlerde kullanılacak olan semi-Riemann manifoldlar ile bu manifoldların dejenere hiperyüzey ve altmanifoldları ile ilgili temel tanım ve kavramlar işlenmektedir. Ayrıca bu bölümde, hemen hemen poly-Norden semi-Riemann manifoldlar tanıtılarak bazı geometrik özellikleri ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, poly-Norden semi-Riemann manifoldların dejenere hiperyüzeyleri çalışılmaktadır. İlk olarak poly-Norden semi-Riemann manifoldların invaryant dejenere hiperyüzeyleri incelenmekte, daha sonra screen-semi-invaryant dejenere hiperyüzeylerle ilgili sonuçlar elde edilmektedir. Dördüncü bölümde, poly-Norden semi-Riemann manifoldların dejenere altmanifoldları çalışılmaktadır. Öncelikle invaryant ve semi-invaryant dejenere altmanifoldlar çalışılmakta daha sonra ise genelleştirilmiş CR-dejenere altmanifold ve screen transversal CR-dejenere altmanifold tanıtılarak bu tipteki altmanifoldlar için örnekler elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Being prepared as a doctoral thesis, this study consists of four chapters. In the first chapter, historical development of the thesis subject is explained. In the second chapter, we give some basic definitions and theorems about semi-Riemannian manifolds with lightlike hypersurfaces and lightlike submanifolds of semi-Riemannian manifold, which will be used in the next sections, are discussed. In the third chapter, we study lightlike hypersurfaces of poly-Norden semi-Riemannian manifolds. Firstly, we introduce invariant lightlike hypersurfaces of ploy-Norden semi-Riemannian manifolds. Then we obtain some results on screen semi-invariant lightlike hypersurfaces of poly-Norden semi-Riemannian manifolds. Fourth chapter is devoted to study of lightlike submanifolds of poly-Norden semi-Riemannain manifolds. Firstly, we study invariant and semi-invariant lightlikle submanifolds of poly-Norden semi-Riemannian manifolds. Then we introduce generalized CR-lightlike and screen transversal CR-lightlike submanifolds of poly-Norden semi-Riemannian manifolds and we give some examples of this types submanifolds