Sağlık kurumlarında toksik liderliğin çalışanların örgütsel bağlılıklarına etkisi
The effect of toxic leadership in health institutions on employee organizational commitment
- Tez No: 800063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ KORKMAZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Liderlik kavramı çalışma hayatının her alanında kendini gösteren bir kavram olmuştur. Bu bağlamda liderlik özellikleri ve davranışları da çalışanların bulundukları kurumlara olan bağlılıklarını etkilediği zaman içerisinde yapılan araştırma ve çalışmalarda gözlemlenmiştir. Bu tezin birinci kısmında liderlik kavramı, ikinci kısmında örgütsel bağlılık ve liderlik türlerinin çalışanların bulundukları örgüte olan bağlılıklarını etkilemesi arasındaki ilişki ele alınarak, literatür taramaları yapılmıştır. Araştırma bulguları bu işletmede algılanan örgütsel bağlılık ile liderlik davranış türleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca araştırma kapsamında Mersin ilinde bulunan kamu sağlık kurumunda çalışan 100 kişi üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada parametrik test teknikleri tercih edilmiştir. Ölçeklerin güvenilirliklerini ölçmek için cronbach's alpha güvenilirlik katsayılarına bakılmıştır. Toksik liderlik ölçeği için bulunan güvenilirlik katsayısı 0,863'dür. Örgütsel bağlılık ölçeği için bulunan güvenilirlik katsayısı 0,862'dir. Yani ölçeklerimiz yüksek güvenilirlik düzeyindedir. Cinsiyete ilişkin t-testi ve Medeni duruma ilişkin t-testi analizi yapılmıştır. Sonuçlar toksik liderdik ölçeğinin aldığı puanlara göre de örgütsel bağlılık ölçeğinin aldığı puanlara göre de anlamlı farklılık göstermemektedir. Yaş gruplarına ilişkin, eğitim durumlarına ilişkin, kurumda çalışma sürelerine ilişkin Anova testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of leadership has become a concept that manifests itself in all areas of working life. In this context, it has been observed in studies and studies conducted over time that leadership characteristics and behaviors affect employees' commitment to their institutions. In the first part of this thesis, the concept of leadership, in the second part, the relationship between organizational commitment and the effects of leadership types on the commitment of employees to the organization they are in, literature reviews were made. Research findings revealed that there is a significant relationship between perceived organizational commitment and leadership behavior types in this business. In addition, within the scope of the research, a survey was conducted on 100 people working in the public health institution in Mersin. Parametric test techniques were preferred in the study. Cronbach's alpha reliability coefficients were used to measure the reliability of the scales. The reliability coefficient found for the toxic leadership scale is 0.863. The reliability coefficient found for the organizational commitment scale is 0.862. In other words, our scales are at a high level of reliability. T-test for gender and t-test for marital status were analyzed. The results do not differ significantly according to the scores of the toxic leader scale or the scores of the organizational commitment scale. Anova tests were conducted regarding age groups, educational status, and working time in the institution.