Dede Korkut Kitabı'nın eşdizim sözlüğü
Collocation dictionary of the Book Dede Korkut
- Tez No: 800099
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ HALUK AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu çalışmada, Tarihî Türk dilinin içerik ve dili itibarıyla her zaman ilgi çeken eseri olan Dede Korkut Kitabı'nın Dresden nüshasındaki sözlüksel eşdizim örüntüleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Dede Korkut hikâyelerinin söz varlığında bulunan anlamlı sözlükbirimler olan isim + isim, sıfat + isim, isim + fiil ve zarf + fiil birliktelikleri, deyimbilimsel bakış açısı temelinde ele alınmış, deyimselleşme derecesine göre deyim ve serbest sözcük birlikteliği arasına konumlandırılarak bağlamlı bir eşdizim sözlüğü oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, an attempt has been made to identify the lexical collocation patterns of the Dede Korkut Book, which is a work that has always been of great interest in terms of its content and language in the Historical Turkish language, in the Dresden manuscript. The collocations of noun + noun, adjective + noun, noun + verb, and adverb + verb, which are meaningful lexical units in the vocabulary of Dede Korkut stories, were examined from a phraseological perspective and positioned between idiom and free word combinations according to their degree of idiomatization, creating a contextually collocation dictionary.