İnterkondiler notch ile ön ve arka çapraz bağ volüm ilişkisi
  1. Tez No: 800128
  2. Yazar: NUMAN İLTERİŞ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: İnterkondiler notch, içerisinde çapraz bağların yer aldığı femur kondilleri arasında yer alan anatomik boşluktur. Bu çalışmada amacımız interkondiler notch volümü ile ön ve arka çapraz bağ volümü arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve cinsiyetler arası farklılıklarını saptamaktır. Aynı zamanda greft cerrahisi ile uğraşan ortopedik cerrahlara yol göstermektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 01.01.2020-30.07.2021 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi'nde çeşitli endikasyonlar ile diz MRG çekimi yapılan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Kriterlere uygun 110 kadın, 110 erkek olmak üzere 220 hasta çalışmaya dahil edildi. Konvansiyonel MRG verileri olarak ön çapraz bağ, arka çapraz bağ ile interkondiler notch volüm ölçümleri özel 3D yazılımlar kullanılarak yapıldı. Diz ekleminin medialinde bulunan cilt altı yağ dokusunun kalınlığı, vücut kitle endeksinin indirekt göstergesi olarak belirlendi. Çalışmamızda elde edilen sayısal veriler arasındaki ilişkiler korelasyon testleri kullanılarak analiz edildi. Cinsiyete göre verilerin çapraz bağların volümünü yordamasına ilişkin değerlendirmeler basit doğrusal regresyon analizi ile test edildi. Daha sonra bütün veriler dahil edilerek bağımlı ve bağımsız değişkenler ele alınarak regresyon analizleri ile modellemeler oluşturuldu. Bulgular: Çalışma grubunun yaş ortalaması 35,66 ± 8,10 yıl idi. Çalışma grubunda ortalama ÖÇB volümü 2,204 ± 0,729 cm3 , AÇB volümü 2,578 ± 0,657 cm3 , interkondiler notch volümü 6,873 ± 1,868 cm3 , ÖÇB/notch volümü % 32,86 ± 9,73 , AÇB/notch volümü % 38,79 ± 9,46 olarak bulundu. Diz eklemi medialinde cilt altı yağ doku kalınlığı 1,73 ± 0,79 cm idi. Çalışma grubunda kadın hastalarda ÖÇB, AÇB ve interkondiler notch volümü erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı düşük idi (p=0.000). ÖÇB/notch ve AÇB/notch volüm oranları arasında istatistiksel olarak cinsiyetler arasında fark saptanmadı (p=0.883). Kadınlarda medial cilt altı yağ doku kalınlığı, erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı fazlaydı (p=0.000). Yaş ile ÖÇB, AÇB ve interkondiler notch volümü arasında korelasyon saptanmadı. ÖÇB ile AÇB (r=0,654, p=0,000) ve interkondiler notch volümü arasında (r=0,566, p=0,000) orta derecede pozitif yönlü korelasyon saptandı. AÇB ile interkondiler notch volümü arasında (r=0,575, p=0,000) orta derecede pozitif yönlü korelasyon saptandı. ÖÇB (r=-0,376, p=0,000) ve AÇB (r=-0,276, p=0,000) volümü ile medial cilt altı yağ doku kalınlığı arasında zayıf düzeyde negatif yönlü korelasyon bulundu. İnterkondiler notch volümü ile medial cilt altı yağ doku kalınlığı arasında zayıf düzeyde negatif yönde (r=-0,405, p=0,000) korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The intercondylar notch is an anatomical space between the femoral condyles in which the cruciate ligaments are located. In this study, our aim is to reveal the relationship between the volume of the intercondylar notch and the volume of the anterior and posterior cruciate ligaments and to determine the differences between genders. At the same time, it is to guide orthopedic surgeons dealing with graft surgery. Materials and Methods: In this study, patients who underwent knee MRI for various indications in Ankara City Hospital between the dates 01.01.2020 and 30.07.2021 were retrospectively evaluated. 220 patients, 110 female and 110 male, who met the criteria were included in the study. As conventional MRI data, anterior cruciate ligament, posterior cruciate ligament and intercondylar notch volume measurements were made using special 3D software. The thickness of the subcutaneous adipose tissue medial to the knee joint was determined as an indirect indicator of body mass index. The relationships between the numerical data obtained in our study were analyzed using correlation tests. Evaluations of data predicting the volume of cruciate ligaments by gender were tested by simple linear regression analysis. Then, by including all data, dependent and independent variables were handled, and models were created with regression analysis. Results: The mean age of the study group was 35.66 ± 8.10 years. Mean ACL volume 2.204 ± 0.729 cm3 , PCL volume 2,578 ± 0.657 cm3, intercondylar notch volume 6.873 ± 1.868 cm3, ACL/notch volume 32.86 ± 9.73% , PCL/notch volume 38.79 ± 9.46% found in the study group. The thickness of the subcutaneous adipose tissue medial to the knee joint was 1.73 ± 0.79 cm. In the study group, ACL, PCL and intercondylar notch volume were statistically significantly lower in female patients compared to males (p=0.000). There was no statistical difference between the genders between ACL/notch and PCL/notch volume ratios (p=0.883). Medial subcutaneous adipose tissue thickness in women was statistically significantly higher than in men (p=0.000). There was no correlation between age and ACL, PCL and intercondylar notch volume. A moderately positive correlation was found between ACL and PCL (r=0.654, p=0.000) and intercondylar notch volume (r=0.566, p=0.000). A moderate positive correlation was found between PCL and intercondylar notch volume (r=0.575, p=0.000). A weak negative correlation was found between ACL (r=-0.376, p=0.000) and PCL (r=-0.276, p=0.000) volumes and medial subcutaneous adipose tissue thickness. There was a weak negative correlation (r=-0.405, p=0.000) between intercondylar notch volume and medial subcutaneous adipose tissue thickness.