Tütün alışkanlığı ile genel hijyen durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of tobacco habits and general hygiene status
  1. Tez No: 800135
  2. Yazar: FATMA ÖZGÜR ÖZEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Ülkemizde ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılan sigara; birçok hastalık için risk faktörüdür. Sigara içen popülasyonda, hijyen durumunun değerlendirilmesi; bulaşıcı hastalıklar, komorbid durumların kontrolü gibi durumlar için önemli hale gelmektedir. Çalışmamızda sigara kullanımının hijyen düzeyine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine 01.09.2022–31.12.2022 tarihleri arasında başvuran 18-65 yaş arası gönüllü hastalar dahil edildi. Hastaların sosyodemografik özellikleri, kronik hastalıkları, alkol ve sigara kullanım durumları ve sıklığı sorgulandı. HI23 hijyen ölçeği katılımcılara yüz yüze görüşme esnasında uygulandı. Bulgular: Çalışmaya anketleri tam olarak dolduran 439 kişi katıldı. Katılımcıların 281'i (%64) kadın, 158'i (%36) erkekti. Çalışmaya katılanların 204'ü (%46,5) hayatında hiç sigara içmemişken, 148'i (%33,7) aktif olarak halen sigara içmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Smoking, which is widely used in our country and all over the world, is a risk factor for many diseases. Evaluation of hygiene status in the smoking population becomes important for conditions such as infectious diseases and control of comorbid conditions. In our study, we aimed to evaluate the effect of smoking on hygiene level. Materials and methods: Voluntary patients aged 18-65 years who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics between 01.09.2022-31.12.2022 were included. Sociodemographic characteristics, chronic diseases, alcohol and smoking status and frequency were questioned. The HI23 hygiene scale was administered to the participants during a face-to-face interview. Results: The study included 439 participants who completed the questionnaires completely. Of the participants, 281 (64%) were female and 158 (36%) were male. Of the participants, 204 (46.5%) had never smoked, while 148 (33.7%) were active smokers.