Aile hekimliği polikliniğine başvuran kişilerde cha2ds2-vasc skorunun kişilerin depresif semptomlarına ve yaşam kalitelerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of cha2ds2-vasc score on people's depressive symptoms and quality of life in people applications to family medicine polyclinic
- Tez No: 800136
- Danışmanlar: UZMAN DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Diyabetes mellitus, hipertansiyon, konjestif kalp yetmezliği, inme-geçici iskemik atak-tromboemboli, vasküler hastalık gibi kronik hastalıklar, hastaların yaşam kalitelerini kısa ve uzun vadede önemli ölçüde etkilemektedir. Yaşam kalitesi azalan hastalarda, günlük hayatı etkileyen bir eylemi gerçekleştirmede isteksizlik, huzursuzluk gibi depresif belirtiler ve anksiyete görülebilmektedir. Çalışmamızda CHA2DS2-VASc skorunun 18-90 yaş arasındaki kişilerde yaşam kalitesi, depresif semptomlar ve anksiyete durumu üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerinde 24.03.2022-24.06.2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya, 18-90 yaş arası gönüllü 354 kişi dahil edildi. Katılımcılara CHA2DS2-VASc skorlamasında değerlendirilen faktörler (konjestif kalp yetmezliği, hipertansiyon, yaş, diyabetes mellitus, inme-geçici iskemik atak- tromboemboli öyküsü, kadın cinsiyet, vasküler hastalık), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Kısa Modülü, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve sosyodemografik veri formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic diseases such as diabetes mellitus, hypertension, congestive heart failure, stroke, transient ischemic attack, thromboembolism, and vascular disease significantly affect the quality of life of patients in the short and long term. Depressive symptoms such as reluctance to perform an action that affects daily life, restlessness, and anxiety can be seen in patients with reduced quality of life. In our study, it was aimed to evaluate the effect of CHA2DS2-VASc score on quality of life, depressive symptoms and anxiety status in people aged 18-90 years. Materials and Methods: Our study was conducted at Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital family medicine polyclinics between 24.03.2022 and 24.06.2022. 354 volunteers aged 18-90 years were included in the study. Factors evaluated in the CHA2DS2-VASc scoring (congestive heart failure, hypertension, age, diabetes mellitus, stroke-transient ischemic attack-thromboembolism history, female gender, vascular disease), World Health Organization Quality of Life Short Module, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory and sociodemographic data form were applied by face-to-face interview method.