Dijital liderlik yeteneklerinin yenilik performansına etkisi
The effect of digital leadership capabilities on innovation performance
  1. Tez No: 800157
  2. Yazar: SELEN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde yenilik yeteneği, işletmelerin büyüme stratejilerinin ana itici gücü ve rekabet avantajı yaratmalarının önemli bir aracı haline gelmiştir. Akademisyenler ve yönetim pratisyenleri, işletmelerin yenilik performansı üzerinde liderlik davranışlarının önemini vurgulamakta ve Endüstri 4,0 ile birlikte ortaya çıkan dijital dönüşüm ile birlikte işletme liderlerinin sahip oldukları dijital yeteneklerin daha fazla konuşulacağına dikkat çekmektedir. Covid 19 pandemisi ile birlikte ivme kazanan dijitalleşme olgusu, çalışma hayatından eğitim hayatına yaşamın tüm alanlarını kuşatmış ve teknolojinin sunduğu olanakları en etkin biçimde kullanan organizasyonları avantajlı konuma getirmiştir. Buradan yola çıkarak bu tezde, dijital liderlik yeteneklerinin ürün, süreç ve pazarlama yenilikleri üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. İstanbul bölgesinde faaliyette bulunan işletmelerde çalışanlardan Google formlar aracılığıyla elde edilen veriler SmartPLS ile yapısal eşitlik modellemesine tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçları, Bilgi teknolojileri Yetenekleri, Vizyoner Liderlik Yetenekleri, Dijital İletişim Yetenekleri, Dijital Öğrenme İklimi Yaratma Yetenekleri ve Sistem İyileştirme Yetenekleri olmak üzere beş boyutla ele alınan dijital liderliğin yenilik performansı üzerinde olumlu ve anlamlı etkisi olduğunu desteklemektedir. Yeni bir kavram olması nedeniyle dijital liderlik ve dijital liderde olması gereken yetenekler konusu bu alanda yapılacak çalışmaların artmasıyla daha iyi anlaşılacak ve böylelikle dijitalleşen iş dünyasını daha etkin bir şekilde yönetmek isteyen liderlerin elinde daha fazla kanıta dayalı bilgi olacaktır. Bu yönüyle bu çalışmanın sonuçlarının, dijitalleşen iş dünyasında yenilik performansını artırmak isteyen işletme yönetici ve liderlerine ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, innovation capability has become the main driver of businesses' growth strategies and an important tool for creating competitive advantage. Academics and management practitioners emphasize the importance of leadership behaviors on the innovation performance of businesses and draw attention to the fact that with the digital transformation that emerged with Industry 4.0, the digital talents of business leaders will be discussed more. The digitalization phenomenon, which gained momentum with the Covid 19 pandemic, has surrounded all areas of life from working life to education life and has brought organizations that use the opportunities offered by technology most effectively to an advantageous position. Based on this, in this thesis, the effects of digital leadership capabilities on product, process and marketing innovations are investigated. The data obtained from the employees of the businesses operating in Istanbul region via Google forms were subjected to structural equation modeling with SmartPLS. The results of the research support that digital leadership, which is considered with five dimensions: Information Technology Capabilities, Visionary Leadership Capabilities, Digital Communication Skills, Digital Learning Climate Creation Capabilities and System Improvement Capabilities, has a positive and significant effect on innovation performance. Since it is a new concept, digital leadership and the skills that a digital leader should have will be better understood with the increase of studies in this field and thus leaders who want to manage the digitized business world more effectively will have more evidence-based information at their disposal. In this respect, the results of this study are expected to shed light on business managers and leaders who want to increase their innovation performance in the digitalizing business world.