Sustainable financing for sustainable development: Computer simulations for renewable energy investments
Sürdürülebilir kalkınma için sürdürülebilir finansman: Yenilenebilir enerji yatırımları için bilgisayar simülasyonları
- Tez No: 800173
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Economics, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hamad Bin Khalifa University (HBKU)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Ekonomisi ve Enerji Güvenliği Politikaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Yenilenebilir enerji yatırımları, dünyadaki herkes için makul ve erişilebilir enerji sağlamak için önemli miktarda sermaye gerektirir ve bu sermayeyi bulmak, hükümetlerin ve özel sektörün karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir. Makroekonomik açıdan bakıldığında, ulusal bütçe açıkları ve yetersiz politika tasarımları, yenilenebilir projelerdeki kamu ve özel yatırımları engellemektedir. Bu sorunlar, hükümetleri sürdürülebilir kalkınma için önemli ölçüde borçlanmaya yönlendiriyor, ancak bu tür aşırı borç temelli finansman onları sürdürülemez ekonomik kalkınmaya itiyor. Bu önemli miktardaki borçlanma, yüksek küresel borç stokunu daha da arttırarak, ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasını riske atmaktadır. Buna paralel olarak, aşırı borç temelli finansman, servet eşitsizliğinde artışa neden olur ve servet eşitsizliği dramatik bir düzeye ulaştığında, savaşlar ve daha birçok sosyal sorun servet eşitsizliğinin seyrini düzeltmek için tetiklenir. Bu bağlamda, bu çalışmanın arkasındaki motivasyon, bu iç içe geçmiş sorunlara bir çözüm olarak sürdürülebilir finansman modelleri için bir politika çerçevesi geliştirmektir. Bu problemler şu şekilde sıralanabilir: 1) Enerji yatırımlarında finansman yetersizliği; 2) aşırı küresel borç stoku; ve 3) servet eşitsizliğinde dramatik artış. Bu amaçla, bu çalışma, güneş enerjisi santrali yatırımları için alternatif finansman modellerinin kullanılmasının borç temelli finansmanı azaltabileceğini ve halkın finansmana katılımını artırarak servet eşitsizliği ve sosyal refahtaki iyileşmeyi analiz eden bilgisayar simülasyonları ile bir kavram-kanıtı sunmaktadır. Gelecekteki bir zaman diliminde muhtelif politikaların, servet eşitsizliğinin evrimi üzerindeki tesirlerinin ve olası sonuçlarının önceden araştırılması gerekmektedir ki bu konu üzerine literatürde eksiklikler bulunmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma simülasyon süresi boyunca çeşitli politika uygulamalarının bir sonucu olarak servet eşitsizliği ve sosyal refahta meydana gelen değişiklikleri araştırmaya imkan tanıyarak literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy investments require a substantial amount of capital to provide affordable and accessible energy for everyone in the world, and finding the required capital is one of the greatest challenges faced by governments and private entities. In a macroeconomic perspective, national budget deficits and inadequate policy designs hinder public and private investments in renewable projects. These problems lead governments to borrow a considerable amount of money for sustainable development, although such excessive debt-based financing pushes them to unsustainable economic development. This substantial amount of borrowing makes a negative contribution to the high global debt concentration, putting countries' economic and social development at risk. In line with this, excessive debt-based financing causes an increase in wealth inequality, and when wealth inequality reaches a dramatic level, wars and many other social problems are triggered to correct the course of wealth inequality. In this regard, the motivation behind the study is to develop a set of policy guidelines for sustainable financing models as a solution for these intertwined problems, which are: 1) a financial gap in energy investments; 2) an excessive global debt concentration; and 3) a dramatic increase in wealth inequality. To this end, this study presents a proof of concept analysis of alternative financing models in a solar farm investment simulation to investigate the change in wealth inequality and social welfare by reducing debt-based financing and increasing public participation. There is a gap in the literature, and investigating the effects of various policy rules on the evolution of wealth inequality in a future time frame needs to be explored in order to discuss possible policy implications beforehand. In this respect, this study contributes to the literature by enabling to investigate the changes in wealth inequality and social welfare as a result of various policy implications throughout the simulation time.