John Rawls'un adalet teorisi perspektifinden vatandaşlık geliri ve Türkiye'de uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 800187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE CEREV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
John Rawls adaletin toplumdaki bütün bireyler arasındaki dengeyi sağladığını, adil toplum düzenine ulaşabilmek için eşit hak ve fırsatlara sahip olunması gerektiğini ifade etmektedir. Rawls'un adalet anlayışının temelinde gelir dağılımının dengelenmesi yer almaktadır. Adil bir dağılımın yapılması gerektiğine dikkat çekmekte, eşit özgürlüklerin sağlanabilmesi için ekonomik ve sosyal düzenlemelerin önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bir toplumda dağıtılan imkânların ırk, din, dil, renk ve cinsiyet ayrımı yapılmadan özellikle de alt gelir gruplarında yaşayanların öncelikli olacağı şekilde herkese eşit ve adil dağılımın yapılması gerektiğini savunmaktadır. Bu noktada Rawls'un adalet anlayışı ile vatandaşlık geliri paralel amaçlar içermektedir. Vatandaşlık gelirinde, vatandaş olma koşulu dışında herhangi bir şart belirtilmemekte ve bireylere düzenli olarak maddi gelir sağlanması sayesinde ekonomik güvenliğin oluşmasına yardımcı olmaktadır. Vatandaşlık geliri yeni bir fikir değildir. Uzun yıllar boyunca farklı ifadelerde kullanılan vatandaşlık geliri yıllar içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı sürekli olarak tartışma konusu haline gelmiştir. Günümüzde birçok ülkede pilot uygulama olarak hayata geçirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, John Rawls'un sosyal adalet kapsamındaki önemli teorilerinden biri olan adalet teorisi çerçevesinde, günümüz şartlarında vatandaşlık gelirinin uygulanabilirliğini incelemektir. Çalışmada birincil kaynaklardan elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, vatandaşlık gelirini günümüz şartlarıyla uygulamak için Rawls'un adalet teorisinin bir kapı araladığı ve teorik çerçevede uygulanabilirliğinin mümkün olduğu ancak Türkiye'nin nüfusunun ve yoksulluk oranının yüksek olmasından dolayı günümüz şartlarında uygulanmasının mümkün olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
John Rawls states that justice provides the balance between all individuals in society and that equal rights and opportunities must be had in order to reach a just society order. The basis of Rawls' understanding of justice is the balancing of income distribution. It draws attention to the need for a fair distribution and emphasises the importance of economic and social arrangements in order to ensure equal freedoms. He argues that the opportunities distributed in a society should be distributed equally and fairly to everyone, without discrimination based on race, religion, language, color, and gender, with priority given to those living especially in lower income groups. At this point, Rawls' understanding of justice and citizenship income contain parallel purposes. In the case of citizenship income, there are no conditions other than the condition of being a citizen and it helps to create economic security by providing regular financial income to individuals. Citizenship income is not a new idea. Citizenship income, which has been used in different expressions for many years, has become a constant subject of discussion for various reasons over the years. Today, it has been implemented as a pilot application in many countries. The aim of this study is to examine the applicability of citizenship income in today's conditions within the framework of the theory of justice, which is one of John Rawls' important theories within the scope of social justice. In the study, the data obtained from primary sources were evaluated using the descriptive analysis method. As a result of the study, it has been determined that Rawls' theory of justice opens a door in order to apply the citizenship income with today's conditions and it is possible to applied in the theoretical framework, but it is not possible to apply it in today's conditions due to the high population and poverty rate of Turkey.