Balance sheet changes in the turkish banking sector in the face of fx rate volatility
Kur oynaklığı karşısında türk bankacılık sektörünün bilanço değişimi
- Tez No: 800227
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ŞENDENİZ YÜNCÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maliye, Finance
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Türk bankacılık sektörünün kur değişimi göz önüne alındığında bilanço verilerinin seyrini incelemektedir. Çalışma Ocak 2008 ve Aralık 2021 arası aylık bankacılık sektörü bilançosunu veri seti olarak kullanmaktadır. Bilanço kalemlerinin değişimleri ve veri arasındaki Granger Causality analizleriyle bankacılık sektörünün bilançosundaki değişimler irdelenmektedir. Kullanılan kalemlerin yanı sıra yurtdışı borçların toplam varlıklara oranı ve Türk Lirası cinsi mevduatların toplam kredilere oranı rasyoları oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda yapılan analiz, bankacılık sektörünün kur artışları karşısında yurtdışı borçlarını azaltmaya çalıştığına ve yükümlülüklerini fonlamada yurtdışı borçlanma yerine mevduata yöneldiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aim to see the changes in the various balance sheet items of the Turkish banking sector and the exchange rate between January 2008 and December 2021. The analysis of balance sheet items is conducted in the thesis including the Granger Causality method. Other than balance sheet items, the ratio of foreign borrowings to total assets, and the ratio of Turkish Lira denominated deposits to total loans are also included in the thesis to assess the changes in the balance sheet items of the Turkish banking sector. Our results show that in the face of increasing exchange rates, the banks try to limit their foreign borrowings and started to increase their deposits to fund the loan channels.