Computational charrettes: An early collaborative design method for computational design
Hesaplamalı charretteler: Hesaplamalı tasarım için erken işbirlikli tasarım yöntemi
- Tez No: 800228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, Science and Technology, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Charrette, 1800'lerde École des Beaux-Arts'a kadar uzanan bir eğitim ve işbirlikli tasarım yöntemidir. Charrette, doğaçlama ve brikolaj altyapılı hızlı bir çizim seansıdır. Fakat Charetteler son yıllarda bu anlamını yitirip, yeni anlamlar ve formlar kazandılar. Willis'e (2010) göre yeni Charretteler, fikir birliğine varmak, proje vizyonunu oluşturmak ve tasarım sürecini başlatmak için işbirlikli tasarımın ilk aşamalarında bir beyin fırtınası tekniği olarak kullanmaktadırlar. Bu tez, yeni Charrettelerin beyin fırtınası özelliklerini ve eski Charrettelerin doğaçlama ve brikolaj özelliklerini hesaplamalı tasarım ile bir araya getiren yeni bir Charrette kavramsallaştırması olan“Hesaplamalı Charretteleri”literatüre sunmaktadır. Bu sayede, Hesaplamalı Charretteler, işbirlikli hesaplamalı tasarımdaki us yürütme sürecinde bir araç görevi görürken deneyselliğe, üretkenliğe, spontane ve sezgisel tasarım hareketlerine ve yaratıcılığa teşvik edecektir. Bu tezin amacı, yeni bir charrette yaklaşımı olan Hesaplamalı Charretteler için teorik bir çerçeve oluşturmak ve Hesaplamalı Charretteleri desteyebilecek ve gerçekleştirebilecek yöntem ve araçları araştırmaktır. Bu teorik çerçeveyi oluşturabilmek için tez, Hesaplamalı Charrettelerin iki temel unsuru olan doğaçlama ve beyin fırtınası kavramlarını kendi içerisinde derinlemesine tartışır ve bu kavramları birbiriyle ilişkilendirir. Hesaplamalı Charretteler sırasında gerçekleştirilen doğaçlamalar, tasarım sürecini hızlandırır, ortak-yaratmayı mümkün kılar, deneysel yaklaşımları ve üretimi destekleyen bir ortam sağlar. Katılımcıların amaçlarını hızlı ve sezgisel olarak ifade etmelerine olanak tanır. Hipotezimize göre, doğaçlamalar, anda ve gerçek-zamanda gerçekleşmesinden ve tartışmamızın techné ve teknolojik bağlamda olması sebebiyle, doğaçlamaya dayalı performansları/ eylemleri gerçekleştirebilmek için doğaçlamaları post-fenomenolojik bir bağlamda tartışmak gerekmektedir. Ihde'ye (2012) göre post-fenomenolojik teori, fenomenoloji felsefesi ile Dewey'in (2011; 2018) pragmatizm felsefesinin bir arada toplanmasından oluşur. Doğaçlamaları post-fenomenolojinin temel kavramları altında tartışımı bu bağlamda fenomenoloji ile yoruma dayalı (hermenötik) yön ve Dewey'in pragmatizm felsefesine ilişkin pragmatik ve demokratik yönler başlıkları altında yapılmıştır. Bu tez, doğaçlamalar için sunulan bu post-fenomenolojik çerçeve yardımıyla doğaçlamacı us yürütme ve“yapmayı”destekleyebilecek beyin fırtınası metotlarını ve aşamalarını inceleyerek doğaçlamaların beyin fırtıları teknikleriyle bir arada toplayabileceği ortamı araştırır. Hesaplamalı Charretteler sırasında tasarımcılar, hem nominal hem de grup beyin fırtınası yaklaşımlarını birleştiren hibrit beyin fırtınası tekniği kullanırlar. Böylece, katılımcılar tek başına çalışırkenki yaratıcı süreçlerini korunurken, bir arada çalışılarak yaratıcı fikirlerin sayısı artırabilirabilecek bir ortam oluştururken (Korde ve Paulus, 2017), birbirlerinden ilham almalarına ve diğer katılımcıların çalışmalarının üzerine kendi yorumlamalarıyla geliştirebilmelerine olanak sağlayabilecek bir ortam sağlanmış olur. Bu tez, beyin fırtınasının üç aşaması olan, ortak problem tanımı (tasviri), ortak üretim ve ortak değerlendirme aşamaları, sunulan post-fenomenolojik teorik çerçeve ile ilişkili olarak tartışır. Beyin fırtınası aşamalarının ve ortamlarının, hesaplamalı tasarımın holistik ve karmaşık yapısı ile tasarımın erken aşamalarındaki kavramsal tasarım yaklaşımlarını bir araya getirebilecek,“entegre”ve sistematik formüle edilişini incelemektedir. Böylece yeni sistemler, karmaşık tasarım modelleri, hesaplamalı tasarım üretebilir. Sistematik yaklaşım, bilgi-tabanlı ve kavramsal tabanlı tasarımı entegre etmeyi amaçlayan erken tasarım aşaması için Foged'un (2018)“sıralı birincil üreteçler (sequential primary generators)”metodu üzerine inşa edilmiştir. Bu metotta, holistik düşünmeyi sağlacak farklı üç aşama, örneğin üç farklı ölçek (Element, Sistem, Formasyon) arasında birincil üreteçler, koevolüsyon (co-evolution), hızlı yinelemeli alternatifler üretimi ve sistem düşüncesi yöntemleri uygulanarak sistemsel bir tasarım yaklaşımı oluşturulur. Bu sayede sonuç odaklı ve bilgi tabanlı bir tasarım imkanı sağlabilirken, sanatsal, kavramsal ve problem tabanlı üretimlere de olanak sağlayabilir. Charrette ortamı için dijital araçların kullanılması uzak mesafelerden tasarımcıların katılmasını mümkün kılar (Willis, 2010). Charrettelerin elektronik bir beyin fırtınası ortamında gerçekleştirilmesinin paralel işbirlikli tasarım eylemlerine ve katılımcıların anonim olarak katılabilmesine olanak sağlar (Dennis & Williams, 2010; Gallupe et al., 1992). Paralel tasarım eylemleri ile işbirliği, gerçek zamanlı dijital ortamlarda gerçekleştirilebilir ve bu parallel tasarım eylemleri zaman çizelgelerinde not alınabilir ve izlenebilir (Gül, 2020).“Operasyon geçmişi aracı”gibi dijital araçlar, her katılımcının tasarım fikirlerini aynı anda izlenmesine yardımcı olabilir. Hesaplamalı Charretteleri, Tasarım Charrettelerinden ayıran en önemli özelliği soyutlama düzeyindeki üretimidir. Tasarım Charretteleri belirli bir çözüme varmak amacıyla hedef odaklı ve kısıtlıdır. Bu nedenle ek tasarım sürecine uğramadan, olası bir yeni tasarım problemine adapte olamamaktadır. Wing (2006)'e göre, soyutlama, hesaplamalı us yürütme için gerekli temel bilişsel yetenektir. Hesaplamalı tasarımda, soyut düzeydeki tasarım yöntemleri sayesinde, tasarım çözümleri yeniden kullanılabilir haldedir (Kelly & Gero, 2021; Wing, 2006). Hesaplamalı Charrettelerde hesaplamalı tasarım yöntemleri sayesinde tasarımcılar erken tasarım aşamalarında soyut düzeydeki prototipler, kodlar, algoritmalar, geometriler, diyagramlar, storyboardlar, bağlantılar ve kurallar gibi prototipler oluşturabilirler. Bu prototipler tasarımın sonraki aşamalarında, tasarım problemi ve konsepti değişse bile kullanılabilir. Bu çalışma, Hesaplamalı Charrettelerde bu tip prototipleri, doğaçlama performansları ile oluşturabilecek bir sahne yaratabilmek için araçları, dijital ortamları ve hesaplamalı tasarım yöntemlerini araştırır. Doğaçlama performanslarının gerçekleşebileceği ortamısağlayabilmek için ortak bir dil, sahne, enstrüman ve oyuncu/enstrümanistlerin nelerden ve hangi yöntemlerle oluşabileceğini inceler. Son olarak ise, Hesaplamalı Charretteler için bir sistem önerisi ve bu sistemin protokollerini sunmayı amaçlar. Bu sistem önerisinde Hesaplamalı Charrettelere katılımcıların hangi prosedürleri takip edeceği ve bu prosedürlerin nasıl çalışacağı ele alınmıştır. Bu sayede gelecekteki çalışmalarda, Hesaplamalı Charrette dijital ortamının kurulabilmesi bir altlık sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Charrette is an education and collaborative design method that dates back to the 1800s, the École des Beaux-Arts. It is a quick drawing session that is centered on improvisation and bricolage. However, the definition of charrette has changed throughout the past few decades. According to Willis (2010), the new forms of charrette have been employed as a brainstorming technique in the early stages of collaborative design to forge consensus, establish the project vision, and begin the design process. This thesis proposes a new conceptualization of charrettes,“Computational Charrettes”, that combines computational design with the early brainstorming characteristics of the new charrettes and the improvisational characteristics of the older ones. Thus, it can encourage experimentation, productivity, spontaneity, and innovation while acting as a collaborative computational design reasoning tool. The thesis aims to conceptualize a theoretical framework for Computational Charrettes and investigate the methods and tools that can support and arrange them. In order to establish the framework, the thesis investigates and links the two vital elements of Computational Charrettes, improvisation and brainstorming. The thesis explores tools, digital environments, and computational design methods to create a scene for improvisational performances during Computational Charrettes. The improvisations performed during Computational Charrettes quickly and intuitively express the objectives and goals of the team members, which expedites the design process and enables co-authorship. Since improvisation is all about attentiveness, real-time, and being in the moment, our hypothesis contends that it is only possible to provide an improvisational scene by discussing and presenting a post-phenomenological framework of improvisational acts, also due to the involvement of techné and technological context. With the aid of the post-phenomenological framework, the thesis investigates brainstorming stages and settings which can support improvisational reasoning and“making”. The thesis examines the“integrated”and systematic formulation of the brainstorming stages and environments to respond to the holistic complexity of computational design together with conceptual design in an early design environment. Finally, the thesis aims to provide a charrette system and the protocols of this system based on the new conceptualization of the charrettes we suggested.