Sağ transradyal ve sol transradyal erişim ile yapılan perkutan koroner girişimlerde sessiz serebral iskemi sıklığının araştırılması
Comparison of silent cerebral i̇schemia between right and left transradial percutaneous coronary i̇ntervention
- Tez No: 800226
- Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Sessiz serebral iskemi (SSI) biyokimyasal markerlar veya kranial görüntüleme yöntemleri ile ortaya çıkartılabilen ancak klinik bulgu vermeyen bir tablodur. Perkutan koroner girişimler (PKG) başta olmak üzere birçok kardiyolojik işlem sonrası SSI sıklığının arttığı çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmamızda PKG sırasında kullanılan radial arter tarafının SSI gelişme riski açısından rol oynayıp oynamadığını araştırmayı amaçladık. ARAÇLAR VE YÖNTEM: Çalışmaya transradyal erişim ile PKG uygulanacak olan hastalar dahil edildi. Hastalar sağ radyal ve sol radyal olarak iki gruba ayrıldı. Ardışık olarak çalışmaya dahil edilen 197 hastanın 99 tanesine sağ radyal erişim ile 98 tanesine de sol radyal erişim ile PKG uygulandı. İşlem öncesi ve işlemden 18 saat sonra Nöron Spesifik Enolaz (NSE) değerleri ölçülüp kaydedildi. İşlem sonrası NSE düzeyinin 20 ng/dl'den yüksek olması SSI olarak değerlendirildi. BULGULAR: Hastaların %69.5'i erkek ve yaş ortalaması 62± idi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Silent cerebral ischemia (SCI) is defined as a condition that can be detected by biochemical markers or cranial imaging methods, but does not produce clinical symptom. Studies show that the frequency of SCI increases after many cardiological procedures, especially percutaneous coronary interventions (PCI). This study aims both to compare the frequency of SCI in PCIs performed with right transradial access and left transradial access and to evaluate the influencing factors. TOOLS AND METHODS: Patients who underwent PCI with transradial access were examined in the study. The patients were divided into two groups as right radial and left radial. Out of a total of 197 patients included in the study, PCI was performed consecutively in 99 patients with right radial Access and 98 patients with left radial access. Neuron Specific Enolase (NSE) values were measured and recorded before and 18 hours after the procedure. Higher than 20 ng/dl post-procedure NSE level was defined as SCI. RESULTS: The majority of the patients were male (%69,5). The mean age was 62 years.