GSYİH'nın küçüldüğü dönemlerde genişlemeci para ve maliye politikaları koordinasyonunun büyüme üzerindeki etkisi: Seçilmiş ülke örnekleriyle
The effect of expansionary monetary and fiscal policies coordination on growth in periods of shrinking GDP: Examples of selected countries
  1. Tez No: 800259
  2. Yazar: TUĞBA DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM BERNA KOCAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Ekonomilerin küçüldüğü dönemlerde genişlemeci para ve maliye politikalarının uygulandığı bilinmektedir. Tez kapsamında bu dönemde uygulanan politika bileşimlerinin büyümeyi destekleyip desteklemediği gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri de içeren veri seti ile büyüme dinamikleri de dikkate alınarak analiz edilmiştir. Ülkelerin uyguladığı para ve maliye politikalarının etkinliği üzerinde literatürde geniş bir tartışma alanı bulunmaktadır. Bu sebeple politikaların büyüme yanlısı olup olmadığı, hangi durumlarda büyüme yanlısı olabileceği, öneri ve eleştirilerle literatür kapsamında incelenmiştir. Politikaların çok boyutlu oluşu, geleneksel politikalar kadar geleneksel olmayan politikaların gündeme gelmesi sebebiyle pratikte ülkelerin uygulama alanlarına da yer verilmiştir. Genişlemeci politikaların büyüme üzerindeki etkisine kısa ve uzun vadeli perspektifte bakılarak analiz genişletilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that expansionary monetary and fiscal policies are applied in periods when economies shrink. Within the scope of the thesis, whether the policy combinations implemented in this period supported growth or not was analyzed by taking into account the growth dynamics with the data set including developed and developing countries. There is a wide area of discussion in the literature on the effectiveness of monetary and fiscal policies implemented by countries. For this reason, whether the policies are pro-growth and in which cases they can be pro-growth have been examined within the scope of the literature with suggestions and criticisms. Since the policies are multi-dimensional and non-traditional policies as well as traditional policies are on the agenda, the application areas of the countries are also included in practice. The analysis has been expanded by looking at the impact of expansionary policies on growth from a short and long-term perspective.