Yaşayan hukuk olarak İslam hukukunun Avrupa ve Almanya'daki yeri: Mathias Rohe örneği
The position of Islamic law as living law in Europe and Germany. By means of the example of Mathias Rohe
  1. Tez No: 800260
  2. Yazar: EMİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 585
Özet
Alman ilim camiasında İslam hukukuna duyulan ilgi, dün olduğu gibi bugün de artarak devam etmektedir. Bu bağlamda Alman İslam araştırmacıları tarafından İslam hukukuna ilişkin yapılan araştırmaların büyük bir kısmı klasik İslam hukukuna yönelik iken araştırmaların diğer kısmı İslam hukukunun bugününe yönelik meselelerini konu edinmektedir. Bu çalışmada İslam hukukunu her iki boyutuyla bir bütün olarak ele alan Alman hukukçu ve İslam hukuku uzmanı Mathias Rohe örneğinde İslam hukukunun klasik ve modern dönemdeki gelişmeleri yanında Avrupa ve Almanya bağlamındaki konumu tasvir edilmeye çalışılmıştır. Giriş bölümünde yazarın hayatı ve ilmî kişiliği yanında İslam ve İslam hukuku hakkında yapmış olduğu çalışmaları ve en genel anlamda İslam hukukunun mahiyetine dair temel görüşleri tanıtılmıştır. Klasik İslam hukukunun ele alındığı birinci bölümde İslam hukukunun teşekkülü ile İslam hukuk metodolojisi ve gelişimi üzerinde durulduğu gibi klasik İslam hukukunda işlenilen temel alanlardaki hukukî düzenlemeler konu edinilmiştir. Modern İslam hukukunun ele alındığı İkinci bölümde ise 19. yüzyıldan sonraki gelişmeler, reformlar ve bu süreçte takip edilen yöntemler incelenmiş, yeni bir şekil kazanan modern İslam hukukunun temel alanlarındaki düzenlemeler mercek altına alınmıştır. İslam ve İslam hukukunun Avrupa bağlamında incelendiği üçüncü bölümde Avrupa hukuk geleneğinin temel dinamikleri ve İslamî hükümlerin Avrupa bağlamında uygulanmasının kapsam ve mekanizmaları yanında Avrupa İslam'ı mefhumu ele alınmıştır. İslam ve İslam hukukunun Almanya özelinde işlenildiği dördüncü bölümde ise İslam'ın hem hukukî hem dinî hükümlerinin uygulanma alanları ve sınırları spesifik hukuk alanlarına göre ele alınmış, bu esnada siyasal İslam, entegrasyon ve İslam teolojisinin teşekkülü gibi konular üzerinde ayrıca durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Islamic law continues to amplify the interest of the German research community. Against this background, the research directions can be diverted into classic and modern focus on Islamic law. This thesis aims to analyse the position of Islamic law in Europe and Germany, as well as the evolution of Islamic law in the classical and contemporary periods based on the example of German jurist Mathias Rohe, who considers Islamic law as a whole with both dimensions. The introduction includes the author's vita, his research profile with contributions to Islam and Islamic law as well as a presentation of the researcher's principle views on Islamic Law. In the first chapter, which deals with classical Islamic law, the formation of Islamic law, the methodology and development of Islamic law, as well as the legal regulations in the main areas of classical Islamic law are discussed. In the second chapter, in which modern Islamic law is discussed, the developments, reforms after the 19th century and the methods followed in this process are examined, and the regulations in the basic areas of modern Islamic law, which have gained a new shape, are investigated. The third chapter examines Islam and Islamic law in Europe investigating the fundamental dynamics of the European legal tradition, the scope and mechanisms of the application of Islamic provisions in the European context, and the concept of European Islam are discussed. The fourth chapter is concerned with Islam and Islamic law in Germany reviewing the application areas and boundaries of legal and religious provisions of Islam with a detailed analysis of specific legal areas. Ultimately we focused on issues such as political Islam, integration and the formation of Islamic Theology.