Kliniğimizin erişkin femur intertrokanterik ve subtrokanterik kırıklarında ekstramedüller uygulaması ve sonuçları
The Results of extramedullary in intertrokanteric and subtrochanteric femoral fractures in adults in our clinic
  1. Tez No: 86687
  2. Yazar: TANER AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİŞAN NİŞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Lstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ânabilim Dalı'nda 1990-1998 yıllan arasında intertrokanterik ve subtrokanterik kınk nedeni ile cerrahi olarak tedavi edilmiş olan 298 hastadan çağrımıza uyarak kontrole gelen 24 kadın, 31 erkek toplam 55 hasta incelenmiştir. Ortalama takip süresi 59,5 aydır. Hastalar Harris ve Travmatik kalça skoruna göre değerlendirilmiş ve ameliyat öncesi, sonrası ve son takipteki özellikleri oluşturulan formlara kaydedilerek, sonuç ile ilişkileri araştınlmıştır. Her hastaya ön-arka ve lateral kalça radyografileri çekilerek, implantlarının baştaki konumlan, femurun boyun- cisim açılan, TAD değerleri, Singh indeksi, ve kınk kaynaması özellikleri değerlendirilmiştir. Klinik ve radyolojik sonuçlar kullanılan implant tipine ve redüksiyon niteliğine göre de aynca incelenmiştir. Anatomik ya da hafif valgus redüksiyonu yapılan olgularda klinik sonucun kullanılan implant tipine göre değişmediği görülmüştür. Kliniğimizin instabil intertrokanterik kınklı, Richard's dinamik kalça vidası uygulanan olgulannda komplikasyon oranlannın literatürde belirtilen oranlara paralel olduğu, buna karşın Smith-Petersen çivisinin literatürde belirtilen komplikasyon oranlanna yol açmadığı görüldü. Subtrokanterik kınklı olgularımızda Richard's dinamik kalça vidasının statik fiksasyon yaptığı belirlenerek, implant tipinden ziyade kınk redüksiyonunun sonuç üzerinde etkili olduğu belirlendi. Belirli bir rehabilitasyon programı uygulanmayan olgulanmızda kırık kalçaya yük verme zamanlannın implant tipinden bağımsız olduğu ve literatürde belirtilen zamanlarla uyumlu olduğu görüldü. intertrokanterik femur kınklı hastalarımızın ortalama Harris kalça skoru 88.7 (iyi), TKDS ise 54 (iyi), subtrokanterik femur kınklı hastalarımızın ortalama Hams kalça skoru 88,33 (iyi), TKD skoru 51,6 (iyi) olarak bulunması ekstramedüller fiksasyon tekniğinin bu bölge kınklannda uygun tedavi yöntemi olduğunu göstermektedir. 178
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our clinic, between the years 1990-1998, on the last call out of 258 intertrochanteric and subtrochanteric femoral fractures, we have studied 55 patients of whom 24 were female. Mean follow-up was 59.5 months. Patients were evaluated clinically according to Harris hip score and traumatic hip rating scale. Preoperative, postoperative and the last visit informations are filled on a questionarre so formed to evaluate the results. Anteroposterior and lateral radiographic views of the fractured hip are taken to evaluate the Singh index, TAD values, neck-shaft angles and the union state. Clinical and radiologic results are investigated according to reduction and implant type. The clinical results didnot differ according to implant type as long as anatomic or slight valgus reduction were achieved. In our clinic, complication rates paralelled the literature in cases to which Richard's compression screw were applied. On the other hand Smith-Petersen nail were not lead to inferior results so published so far. On subtrochanteric fractures, Richard's screw lead to static fixation and it is the reduction quality that effects the clinical result rather than implant type. In spite of no rehabilitation programme were applied to any of the patient weight bearing times were not related to implant type and paralelled the literature results. In intertrochanteric femur fractures average Hams hip scores and travmatic hip rating scale points were 88.7 (good) and 54 (good) and in subtrochanteric femur fractures 88.33 (good), 51.6 (good) respectly. This lead to the conclusion that extramedullary fixation technique is a proper method of choice. 179