A pathway for improving classroom language of pre-service English teachers: An action research study
İngilizce öğretmen adaylarının sınıf dili kullanımını geliştirmeleri için bir yol: Bir eylem araştırması çalışması
  1. Tez No: 800288
  2. Yazar: EDA CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE İREM ÇOMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Öğretmeyi öğrenme anlayışımız geliştikçe, geleneksel, bağlamından koparılmış derslerden uzaklaşmak ve bunun yerine öğretmen adaylarını (ÖA) öğretimin karmaşık gerçeklerine hazırlayabilecek işbirliğine dayalı sorgulama temelli yaklaşımları üniversite derslerine entegre etmek giderek daha önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda, sosyokültürel teori (SCT) tarafından bilgilendirilen bu çalışma, İngilizce öğretmen adaylarının bir uygulama dersine yerleştirilmiş, sınıf içi etkileşime dayalı yansıtıcı uygulamaya dayalı İşbirlikçi Eylem Araştırması (İEA) projesine katılımlarını araştırmayı ve içgörü sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, çalışma, sınıf içi etkileşime dayalı yansıtıcı uygulamaya dayalı İEA projesinin, İngilizce öğretmen adaylarının sınıf içi etkileşim yeterliliğinde (CIC) nasıl bir role oynadığını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Araştırma deseni olarak İEA'nın kullanıldığı çalışma, 2020-2021 akademik yılında Türkiye'nin batısındaki bir devlet üniversitesinde dördüncü sınıfta öğrenim gören yedi öğretmen adayından oluşan bir grupla yürütülmüştür. Çalışmanın verileri, yarı yapılandırılmış görüşmeler, yazılı yansıtma raporları, odak grup görüşmeleri, araştırmacı günlüğü, gözlemler, saha notları ve ayrıca grup toplantılarının, ders öncesi konferansların ve ders sonrası konferansların video kayıtları gibi çeşitli veri toplama kaynakları kullanılarak iki İEA döngüsünden sekiz aylık bir sürede elde edilmiştir. Veriler, refleksif tematik analiz ve sosyokültürel söylem analizi (SKSA) yoluyla analiz edilmiştir. Tematik analiz, İEA projesine katılımın, öğretmen adaylarının mesleki gelişim anlayışlarında ve öğretmen kimliklerinde değişikliklere yol açtığını ortaya koymuştur. Projenin içeriğiyle ve birbirleriyle olan ilişkileri ve katılımları, proje sırasında oluşan İEA topluluğunun doğası ve özellikleri tarafından şekillendirilmiştir. Öğretmen adayları ayrıca ders video ve alıntılarının kullanımı yoluyla pedagojik konular üzerinde birlikte düşünmenin değerini vurgulamıştır. Sınıf içi etkileşime dayalı yansıtıcı uygulamanın SKSA'sı ise diyalojik etkileşimlerin ve hem öğretmen eğitimcisinin hem de akranların verdikleri desteklerin kalitesinin, öğretmen adaylarının sınıf içi etkileşim yeterliliği ile ilgili gelişim süreçleri için çok önemli olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular ışığında aday öğretmen eğitimine yönelik çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As our understanding of how to learn to teach evolves, it has become increasingly important to move away from traditional, decontextualized lectures and instead integrate collaborative inquiry-based approaches into university courses, which might prepare pre-service teachers (PSTs) for the complex realities of teaching. In this regard, this study, informed by sociocultural theory (SCT), aims to investigate and provide insights into the pre-service EFL teachers' participation in the Collaborative Action Research (CAR) project based on classroom interaction-based reflective practice, embedded in a practicum course. Additionally, the study seeks to explore how the CAR project based on classroom interaction-based reflective practice mediates the pre-service EFL teachers' classroom interactional competence (CIC). The study utilized CAR as its research design and was carried out with a cohort of seven fourth-year PSTs at a public university in western Turkey during the 2020-2021 academic year. The data for the study were obtained during a period of eight months from two CAR cycles, utilizing diverse data collection sources, namely semi-structured interviews, written reflection reports, focus group interviews, a researcher journal, observations, field notes, as well as video-recordings of group meetings, pre-lesson conferences, and post-lesson conferences. The data were analyzed through a reflexive thematic analysis and a sociocultural discourse analysis (SCDA). The thematic analysis revealed that the participation in the CAR project led to changes in the PSTs' understanding of professional development and their teacher identities. Their engagement with the project's content and each other was shaped by the nature and characteristics of the CAR community formed during the project. The PSTs also stressed the value of co-reflection on pedagogical issues through the use of videos and extracts. Based on the SCDA of classroom interaction-based reflective practice, the study found that the quality of dialogic interactions and the mediations by both the teacher educator and peers were crucial for the PSTs' developmental process regarding CIC. The implications for initial teacher education are discussed in light of these findings.