Aralık genelleştirilmiş küme değerli nötrosofik beşli graflar üzerine anp karar verme uygulamaları
Anp decision-making applications on interval generalized set-valued neutrosophic quintuple graphs
- Tez No: 952663
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu yüksek lisans tezi 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Bulanık küme, Sezgisel bulanık küme, Nötrosofik küme, ANP metodu, graflar, nötrosofik grafların tarihsel gelişiminden bahsedildi. İkinci bölümde; Bulanık küme, Bulanık graf, Sezgisel bulanık küme, Sezgisel bulanık graf, ANP metodunun adımları, nötrosofik kümelerin, nötrosofik grafın, nötrosofik dörtlü küme, nötrosofik dörtlü graf, nötrosofik beşli küme, aralık nötrosofik beşli küme ve özellikleri verildi. Üçüncü bölümde ise; aralık genelleştirilmiş küme değerli nötrosofik beşli kümeler, tek değerli nötrosofik beşli graflar, aralık genelleştirilmiş küme değerli nötrosofik beşli graflar ve temel özellikleri incelendi ve bu yapı ile ilgili örnekler verildi. Dördüncü bölümde aralık genelleştirilmiş küme değerli nötrosofik beşli graflarda ANP metodunun adımları verildi. Geliştirilen yöntemin uygulanabilirliğini göstermek amacıyla örnek bir problem çözümüne yer verildi. Beşinci bölümünde ise tez çalışmasında elde edilen bulgular değerlendirildi ve ulaşılan sonuçlar sunuldu. Ayrıca, geliştirilen yöntemin çok kriterli karar verme problemlerinde sağladığı katkılar tartışılmış ve gelecekte yapılabilecek araştırmalara yönelik öneriler verildi.
Özet (Çeviri)
This master thesis consists of 5 chapters. In the first chapter, Fuzzy set, Intuitionistic fuzzy set, Neutrosophic set, ANP method, graphs, historical development of neutrosophic graphs were mentioned. In the second part; Fuzzy set, Fuzzy graph, Intuitionistic fuzzy set, Intuitionistic fuzzy graph, steps of ANP method, neutrosophic sets, neutrosophic graph, neutrosophic quadruple set, neutrosophic quadruple graph, neutrosophic quintuple set, interval neutrosophic quintuple set and their properties are given. In the third section; interval generalized set valued neutrosophic quintuple sets, single-valued neutrosophic quintuple graphs, interval generalized set-valued neutrosophic quintuple graphs and their basic properties are examined and examples related to this structure are given. In the fourth section, the steps of the ANP method for interval generalized set-valued neutrosophic quintuple graphs are given. An example problem solution is given to demonstrate the applicability of the developed method. In the fifth chapter, the findings of the thesis are evaluated and the conclusions are presented. Furthermore, the contributions of the developed method to multi-criteria decision making problems are discussed and suggestions for future research are made.