Farklı lisans programlarında öğrenim gören öğrencilerin çevreye yönelik tutum, duyarlılık ve bilinçleri
The attitude, sensitivity and awareness of students studying in different undergraduate programs towards the environment
  1. Tez No: 800304
  2. Yazar: TUĞÇE TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada bireylerin ne doğrultuda çevreye yönelik tutum, duyarlılık ve bilince sahip oldukları ve bunu etkileyen etkenlerin belirlenmesine yönelik araştırma yapılması amaçlanmıştır. Araştırma örneklemi olarak 2021-2022 eğitim öğretim yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi lisans programlarında öğrenim görmekte olan ve öğrenimini tamamlamış öğrenciler katılmıştır. Araştırmada nicel bir araştırma modeli olan ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup veri toplama aracı olarak da iki farklı ölçekten yararlanılmıştır. Öğrencilere veri toplama aracı olarak; Uzun, N., ve Sağlam, N. (2006) tarafından oluşturulan“Çevresel Tutum Ölçeği”ve Akbaş, İ., Kırımlı, E. N. (2019) tarafından oluşturulan“Üniversite Öğrencilerinin Çevre Bilinci ve Çevresel Duyarlılık Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı ve SPSS v23 istatistik programı kullanılmıştır. Sonuç olarak araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre lisans öğrencilerinin çevresel duyarlılık açısından bakıldığında yaş, yaşam alanı ve lisans bölümüne yönelik anlamlı farklılık oluşturmadığı tespit edilirken cinsiyet, mezun olduğu lise ve lisansta bulundukları sınıflarda farklılık belirlenmiştir. Yine araştırmalara dayanılarak elde edilen verilere göre lisans öğrencilerinin çevresel tutum ölçeği açısından bakıldığında yaşam alanı ve öğrenim görülen lisans programlarında anlamlı farkındalık bulunmazken cinsiyet, yaş, mezun olunan lise ve lisansta bulundukları sınıflarda anlamlı farklılığa ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to conduct a research to determine the attitudes, sensitivity and awareness of individuals towards the environment and the factors affecting this. As the research sample, students who have completed their education in Izmir Dokuz Eylul University undergraduate programs in the 2021-2022 academic year participated. Relational survey model, which is a quantitative research model, was used in the research and two different scales were used as data collection tool. As a data collection tool for students;“Environmental Attitude Scale”created by Uzun, N., and Sağlam, N. (2006) and“Environmental Awareness and Environmental Awareness Scale of University Students”created by Akbaş, İ., Kırımlı, E. N. (2019) were applied. SPSS 20.0 package program and SPSS v23 statistical program were used in the analysis of the obtained data. As a result according to the data obtained as a result of the research, when the undergraduate students are examined in terms of environmental sensitivity, it has been determined that there is no significant difference in terms of age, living space and undergraduate department, while there are differences in gender, high school from which they graduated and the classes they are in. Again, according to the data obtained based on the researches, when considering the environmental attitude scale of undergraduate students, while there was no significant awareness in the living space and undergraduate programs, there was a significant difference in gender, age, high school and undergraduate classes.