Türkiye'nin bazı Rhyacophilidae (Insecta, Trichoptera) larvaları için teşhis anahtarı
Identification key for the Rhyacophilidae (Insecta, Trichoptera) larvae of Turkey
- Tez No: 800392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KÜÇÜKBASMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Tarım ve Orman Bakanlığı, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülmüş olan“Türkiye'de Referans İzleme Ağının Kurulması Projesi”kapsamında 2017-2019 yılları arasında toplanan ve Kastamonu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Entomoloji Laboratuvarında muhafaza edilen Trichoptera larva örneklerinin içinden seçilen Rhyacophilidae larvaları üzerinde yapılan morfolojik, sistematik ve yayılışları ile ilgili çalışmalardan oluşmaktadır. Bu kapsamda 885 larva incelenmiş, Rhyacophilidae familyasının Rhyacophila cinsine ait 14 tür oldukları tespit edilmiştir. Bu türler; Rhyacophila aurata, Rhyacophila intermedia, Rhyacophila nubila, Rhyacophila obliterata, Rhyacophila polonica, Rhyacophila pubescens, Rhyacophila torrentium, Rhyacophila tristis, Rhyacophila vulgaris, Rhyacophila dorsalis, Rhyacophila evoluata, Rhyacophila fasciata, Rhyacophila hirticornis ve Rhyacophila praemorsa'dır. Bu türlere ait birey sayısı, havza, il, mevki, akarsu/göl adı, rakım, koordinat, toplama tarihi ve tipolojileri ve Türkiye'de görüldüğü lokasyonlara ait haritalar ve bilgiler derlenmiş, çalışmamızda verilmiştir. Türlerin stereomikroskop altında incelemesi yapılmış, teşhiste önemli morfolojik karakterleri belirlenmiş ve fotoğraflanmıştır. Bu bilgiler ve fotoğraflar ışığında Türkiye'de yayılış gösteren bazı Rhyacophilidae larvaları için teşhis anahtarı oluşturulmuştur. Bu çalışma sonucunda Türkiye'de en fazla görülen Rhyacophila türünün 327 birey sayısı ile Rhyacophila obliterata, en az görülen türün ise bir birey sayısı ile Rhyacophila evoluata olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on Rhyacophilidae larvae selected from Trichoptera larvae samples collected between 2017-2019 within the scope of the“Project for Establishment of a Reference Monitoring Network in Turkey”carried out under the Ministry of Agriculture and Forestry, General Directorate of Water Management and preserved in the Entomology Laboratory of the Biology Department of Kastamonu University. It consists of morphological, systematic and distributional studies. In this context, 885 larvae were examined, and it was determined that there were 14 species belonging to the genus Rhyacophila of the family Rhyacophilidae. These species are Rhyacophila aurata, Rhyacophila intermedia, Rhyacophila nubila, Rhyacophila obliterata, Rhyacophila polonica, Rhyacophila pubescens, Rhyacophila torrentium, Rhyacophila tristis, Rhyacophila vulgaris, Rhyacophila dorsalis, Rhyacophila evoluata, Rhyacophila fasciata, Rhyacophila hirticornis and Rhyacophila praemorsa. The number of individuals belonging to these species, basin, province, location, river/lake name, altitude, coordinates, collection date and typologies, and maps and information about the locations where they were seen in Turkey were compiled and given in our study. Species were examined under a stereomicroscope, important morphological characters for diagnosis were determined and photographed. In the light of this information and photographs, identification keys were created for some Rhyacophilidae larvae distributed in Turkey. As a result of this study, it was determined that the most common Rhyacophila species in Turkey was Rhyacophila obliterata with the number of 327 individuals, while the least common species was Rhyacophila evoluata with one individual number.