Ultrason uygulamaları ve farklı kurutma yöntemlerinin mango tozunun bazı fizikokimyasal özellikleri üzerine etkisi
The effect of ultrasound applications and different drying methods on some physiochemical properties of mango powder
  1. Tez No: 800393
  2. Yazar: AHMED ABDIRAHMAN AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, ultrason (ULS) ön işlemine tabi tutulan ve farklı kurutma yöntemleri ile kurutulan mango dilimlerinin kurutma kinetikleri ve elde edilen mango tozu örneklerinin bazı kalite parametreleri incelenmiştir. Mango dilimleri iki farklı sürede (15 ve 30 dak) ULS ön işlemine tabi tutulduktan sonra sıcak hava (SH), mikrodalga (MD) ve mikrodalga-sıcak hava (MDSH) kombinasyonu yöntemleri kullanılarak dokuz farklı şekilde kurutma işlemine tabi tutulmuştur. Genel olarak tüm kurutma denemelerinde, ULS ön işlem uygulamasının mango dilimlerinin yapısından nemin daha hızlı bir şekilde uzaklaştırılmasını sağladığı ve uygulanan ULS ön işlem süresi arttıkça, kuruma süresinin azaldığı tespit edilmiştir. ULS (30 dak) ön işlemine tabi tutulan ve 200W+70 C'de MDSH yöntemi ile kurutulan mango numunelerinin kuruma süresinde yaklaşık %80'lik bir azalma meydana geldiği ve diğer şartlarda kurutulan örneklere göre kuruma hızının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mango slices pretreated by ultrasound (ULS) and dried by different drying methods were examined for some quality parameters and the drying kinetics of mango powder samples. Mango slices were pre-treated with ULS for two different periods (15 and 30 min) and then dried in nine different ways using hot air (SH), microwave (MD) and microwave-hot air (MDSH) combination methods. In general, in all drying trials, it was found that the application of ULS pretreatment resulted in a faster removal of moisture from the structure of the mango slices, and the longer the ULS pretreatment time applied, the lower the drying time. It was determined that mango samples pre-treated with ULS (30 min) and dried by MDSH method at 200W+70 ○C had a reduction of approximately 80% in drying time and that the drying rate was higher than samples dried under other conditions.