Dicle Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hastaların ruhsal hastalıklara yönelik inanç ve tutumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the beliefs and attitudes of patients towards mental diseases who applied to Dicle University Family Medicine Outpatient Clinic
- Tez No: 800450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAKİZE GAMZE ERTEN BUCAKTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Ruhsal hastalık bireylerin ilişkilerini, mesleki hayatını, iş gücünü etkileyen, sosyal damgalama, ekonomik sıkıntı, hastanın sosyal çevresi için zorluklar oluşturan önemli bir durumdur. Ruhsal hastalığı olan bireyler toplum tarafından olumsuz inanç ve tutumlara maruz kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği poliklinik hastalarının, ruhsal hastalıklara yönelik inanç ve tutumlarını değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışma kesitsel tanımlayıcı tarzda planlanmıştır. Çalışma için etik kurul onayı alınmıştır. Çalışmaya 265 hasta katılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri, Ruhsal Hastalıklara İlişkin İnanç Ölçeği (RHİİÖ) ve Ruhsal Sorunları Olan Bireylere Yönelik Toplum Tutumları Ölçeği'ni (RSTTÖ) içeren anket uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 27.0 kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılanların %64,5'i erkek, %58,9'u evli, %84,9'u şehirde yaşamakta, %42,6'sı memur ve yaş ortalamaları 34,9±10,3 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Mental diseases is an important condition that affects individuals' relationships, professional life and workforce, creates social stigma, economic distress, and difficulties for the patient's social environment. Individuals with mental disease are exposed to negative beliefs and attitudes by society. The aim of this study is to evaluate the beliefs and attitudes of Dicle University Faculty of Medicine Family Medicine outpatients' beliefs and attitudes towards mental diseases. Material and Methods: The study was planned in a cross-sectional descriptive style. Ethics committee approval was obtained for the study. Two hundred sixty-five patients participated in the study. A questionnaire including sociodemographic characteristics, Beliefs on Mental Illness Scale (BMIS) and Community Attitudes Towards Mental İllness Scale (CAMIS) was applied to the participants. Statistical analysis of the data was performed using SPSS 27.0. Results: Of the participants in our study, 64.5% were male, 58.9% were married, 84.9% lived in the city, 42.6% were civil servants, and their mean age was 34.9±10.3 years.