Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran hastaların beden kitle indeksi ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Determinationof the body mass index and depression level of patients and evaluation relationship between them WHO applied toDicle University Öedical Faculty Family Medicine polyclinic
- Tez No: 808446
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Beden kitle indeksi (BKİ) ve depresyonun birbirlerine etkileri çalışmalarda ortaya konmuştur. Obeziteye, az kiloluğa ve depresyona sebep olan faktörlerin bilinmesi erken tanı ve tedavi açısından değerlidir. Bu çalışmanın amacı; Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniğine herhangi bir nedenle başvuran kişilerde BKİ ve depresyon düzeylerini belirlemek aralarındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Araştırmamız tanımlayıcı-kesitsel tip çalışma olarak tasarlanmış olup çalışmaya 403 birey katılmıştır. Katılımcılara Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve sosyodemografik verilerden oluşan anket formu uygulanmıştır. Katılımcıların boy ve kilo ölçümleri kullanılarak BKİ hesaplanmıştır. Katılımcıların BDÖ puanı ve BKİ değeri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma için etik kurul onayı ve katılımcılardan onam alınmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 26.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmamıza katılan bireylerin yaş ortalaması 29,00±9,56 yıl idi. Katılımcıların 254'ü (%63) kadın idi. Çalışmaya katılan bireylerin BKİ değeri ile BDÖ puanlarının arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı (r=-0,036, p=0,492). Çalışmaya katılan bireylerin yaşı ile BKİ puanları arasında anlamlı bir korelasyon saptandı (r=0,459, p=0,001). Erkeklerde BKİ düzeyleri kadınlardan anlamlı yüksek saptanırken (p=0,001), kadınlarda ise BDÖ puanları erkeklerden anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0,001). Sigaranın BKİ değerini etkilemediği ancak BDÖ puanlarını arttırdığı saptanmıştır (p=0,015). Gelir düzeyinin BKİ değeri etkilemediği, BDÖ puanlarının ise gelir düzeyi düşük bireylerde daha yüksek olduğu saptandı (p=0,030). Çalışmayan kişilerde BKİ değerinin daha düşük olduğu saptanırken (p=0,017), mesleğin BDÖ puanını etkilemediği saptanmıştır (p=0,834). Sonuç olarak; kolay ulaşılabilir, ayrışmamış hastalıkları fazlaca görmesi sebebiyle, birinci basamak hekimleri bedensel ve ruhsal hastalıklarda önemli bir rol oynamaktadır. Birinci basamak hekimlerinin obezite ve depresyonun taraması için mevcut ölçekleri bilmesi ve kullanması büyük önem taşımaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Beck Depresyon Ölçeği, Depresyon, Beden Kitle İndeksi, Obezite, Az kilolu
Özet (Çeviri)
The relationship between body mass index (BMI) and depression has been the subject of much research. Knowing the factors that cause obesity, weakness and depression is valuable for early diagnosis and treatment. The aim of this study is; to determine the BMI and depression levels in individuals who apply to the Dicle University Faculty of Medicine Family Medicine Polyclinic for any reason, and to evaluate the relationship between them. Our research was designed as a descriptive-sectional study and 403 individuals participated in the study. Beck Depression Scale (BDI) and a questionnaire consisting of sociodemographic data were applied to the participants. BMI was calculated using the participants' height and weight measurements. The relationship between the participants' BDI score and BMI was examined. Ethics committee approval and consent of the participants were obtained for the study. Statistical analysis of the data was performed using the SPSS 26.0 program. The mean age of the individuals participating in our study was 29.00±9.56 years. 254 (63%) of the participants were women. There was no significant correlation between BMI value and BDI scores of the individuals participating in the study (r=- 0,036, p=0.492). A significant correlation was found between the age of the individuals participating in the study and their BMI scores (r=0,459, p=0.001). While BMI levels were found to be significantly higher in men than women (p=0.001), BDI scores in women were found to be significantly higher than men (p=0.001). It was found that smoking did not affect BMI, but increased BDI scores (p=0,015). It was determined that income level did not affect BMI value and BDI scores were higher in individuals with low income level (p=0,030). While it was determined that the BMI value was lower in unemployed people (p=0,017), it was determined that the occupation did not affect the BDI score (p=0,834). As a result; primary care physicians play an important role in physical and mental illnesses because they see easily accessible, undifferentiated diseases. It is of great importance that primary care physicians know and use existing scales for the screening of obesity and depreesion. KEYWORDS: Beck Depression Scale, Depression, Body Mass Index, Obesity, Underweight