Farklı kalınlıklardaki cad/cam hibrit seramik ve kompozit reçine overlaylerin termomekanik yaşlandırma sonrası aşınma dirençlerinin In vitro olarak karşılaştırılması
In vitro comparison of the wear resistance of cad/cam hybrid ceramic and composite resin overlays of different thicknesses following thermomechanical aging
- Tez No: 1010165
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN KÜÇÜK, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI ZEYNEP AKTAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, immediat dentin sealing (IDS) uygulanmış ve termomekanik yaşlandırmaya tabi tutulmuş farklı kalınlıklardaki CAD/CAM lityum disilikat, hibrit seramik ve kompozit reçine overlay restorasyonlarının aşınma dirençlerinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada toplam 54 adet çekilmiş insan molar dişi kullanıldı ve örnekler materyal (lityum disilikat, hibrit seramik, kompozit reçine) ve kalınlığa (0,6 mm ve 1,0 mm) göre altı gruba ayrıldı (n=9). Tüm örneklere IDS protokolü kapsamında OptiBond FL adeziv sistemi uygulandı ve restorasyonlar dual-cure rezin siman ile simante edildi. Örnekler termomekanik yaşlandırmaya tabi tutuldu (240.000 siklus, 50 N yük, 5–55°C). Aşınma analizi, üç boyutlu yüzey tarama ve çakıştırma yöntemi ile aşınma derinliği (mm) ve hacimsel madde kaybı (mm³) ölçülerek gerçekleştirildi. Veriler uygun istatistiksel testler ile analiz edildi (α=0,05). Bulgular: Genel ortalama aşınma derinliği −0,087 ± 0,057 mm, hacim kaybı ise 0,298 ± 0,313 mm³ olarak bulunmuştur. Kompozit reçine grubunda aşınma derinliği, hibrit seramik ve lityum disilikat grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p<0,001). Benzer şekilde hacim kaybı da kompozit reçine grubunda, hibrit seramik ve lityum disilikat grubuna göre anlamlı derecede daha fazladır (p<0,001). Hibrit seramik grubu da lityum disilikat grubuna kıyasla daha yüksek aşınma göstermiştir (p<0,05). Kalınlık açısından değerlendirildiğinde, 0.6 mm ve 1.0 mm grupları arasında hem aşınma derinliği (p=0,656) hem de hacim kaybı (p=0,644) açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Ayrıca materyal bazlı alt grup analizlerinde de kalınlığın aşınma üzerine anlamlı bir etkisi olmadığı saptanmıştır (p>0,05). Sonuç: Kompozit reçine restorasyonlar, hibrit seramik ve lityum disilikat materyallere kıyasla daha düşük aşınma direnci göstermiştir. Hibrit seramikler orta düzeyde, lityum disilikat ise en yüksek aşınma direncine sahip materyal olarak belirlenmiştir. Restorasyon kalınlığının (0,6 mm ve 1,0 mm) aşınma davranışı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmaması, minimal invaziv restoratif yaklaşımların klinik olarak uygulanabilirliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate, in vitro, the wear resistance of CAD/CAM lithium disilicate, hybrid ceramic, and composite resin overlay restorations with different thicknesses, following immediate dentin sealing (IDS) and thermomechanical aging. Material and Method: A total of 54 extracted human molar teeth were used in this study, and the specimens were divided into six groups (n=9) according to the restorative material (lithium disilicate, hybrid ceramic, composite resin) and thickness (0.6 mm and 1.0 mm). The IDS protocol was applied to all specimens using the OptiBond FL adhesive system, and the restorations were luted with a dual-cure resin cement. The specimens were then subjected to thermomechanical aging (240,000 cycles, 50 N load, 5–55°C). Wear analysis was performed by measuring wear depth (mm) and volumetric material loss (mm³) using three-dimensional surface scanning and superimposition techniques. The data were analyzed using appropriate statistical tests (α=0.05). Results: The overall mean wear depth was −0.087 ± 0.057 mm, and the volumetric loss was 0.298 ± 0.313 mm³. The wear depth in the composite resin group was statistically significantly higher compared to the hybrid ceramic and lithium disilicate groups (p<0.001). Similarly, volumetric loss was significantly greater in the composite resin group than in the hybrid ceramic and lithium disilicate groups (p<0.001). The hybrid ceramic group also exhibited significantly higher wear compared to the lithium disilicate group (p<0.05). In terms of thickness, no statistically significant differences were found between the 0.6 mm and 1.0 mm groups for either wear depth (p=0.656) or volumetric loss (p=0.644). Furthermore, subgroup analyses based on material type revealed that thickness had no significant effect on wear (p>0.05). Conclusion: Composite resin restorations exhibited lower wear resistance compared to hybrid ceramic and lithium disilicate materials. Hybrid ceramics demonstrated intermediate wear behavior, whereas lithium disilicate showed the highest wear resistance. The absence of a significant effect of restoration thickness (0.6 mm and 1.0 mm) on wear behavior supports the clinical applicability of minimally invasive restorative approaches.