Migren tanısı olan ve olmayan bireylerde mükemmeliyetçilik özellikleri, duygu düzenleme güçlüğü ve öfke ifade tarzlarının incelenmesi
Investigation of perfectionism, anger management and diffigulties in emotional regulation in individuals with migraine or without migraine
- Tez No: 800510
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Toplumda en sık görülen birincil baş ağrıları arasında yer alan migren; tekrarlayıcı, baş ağrısı ataklarıyla ortaya çıkan nörolojik bir hastalıktır. Kişilerin yaşam kalitesi ve toplumsal işlevlerinde bozulmaya yol açması nedeniyle, yüksek düzeyde sosyo-ekonomik bir yüke sahiptir. Migrenin psikiyatrik bozukluklarla ilişkili olduğunu ortaya koyan birçok araştırma bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, kişilik özelliklerinin ve psikolojik faktörlerin migren hastalığının seyrini olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Özellikle, migren için duygu düzenleme güçlüğü ve öfkeye dair yapılan araştırmaların kısıtlı olduğunu görmekteyiz. Migren hastalığı ile kişilik tutumları ve duygu durum süreçleri arasındaki ilişkiyi analiz eden güncel araştırmaların arttırılmasının gerekliliği üzerinde durmaktayız. Çalışmamızın amacı; migren hastalığı olan kişiler ile migreni olmayan kişilerin mükemmeliyetçilik özellikleri, duygu düzenleme güçlüğü, sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki farkları incelemektir. Çalışmamız, migren hastalarında hangi mükemmeliyetçilik özelliklerinin daha fazla kullanıldığının, duyguları düzenlemede ortaya çıkan güçlük düzeylerinin ve öfkenin ifade biçiminin sağlıklı kişilere göre ne derece farklı olduğunu araştırmaktadır. Bu çalışma 46 migren, 47 kontrol grubu olmak üzere toplam 93 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara, sosyodemografik bilgilerin alındığı ve migren ile ilgili dahil etme kriterlerini karşılama durumlarını içeren Yapılandırılmış Anket Formu, migrene bağlı yeti yitimini ölçen Migren Yeti Yitimi Ölçeği, mükemmeliyetçilik odaklarını ölçen Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, duyguları düzenleme güçlüklerini ölçmek için Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, öfkelenme eğilimlerini ve öfke ifade etme biçimlerini ölçmek için Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Migraine, which is the one of the most common primary headaches in the society; it is a neurological disease that occurs with recurrent headache attacks. Migraine has a high level of socio-economic burden due to the fact that it leads to deterioration in the quality of life and social functions of people. There are many studies showing that migraine is associated with psychiatric disorders. In addition, it is known that personality traits and psychological factors adversely affect the course of migraine disease. There is a need to increase the current research analyzing the relationship between migraine disease and personality attitudes and mood processes. In particular, we see that research on emotion regulation difficulties and anger for migraines is limited. The aim of our study is to examine the differences between the perfectionism types, difficulties in emotion regulation, trait anger and anger expression styles of individuals with migraine or those without migraine. Our study investigates which perfectionism traits are more common in migraine patients, whether the difficulty levels in regulating emotions are higher for migraine group, and how the anger tendencies and ways of expressing anger of those with migraine differ from healthy individuals. Data collected from a total of 93 participants; 47 people diagnosed with migraine and 46 control subjects. Participants were given a Structured Questionnaire Form in which sociodemographic information was obtained and included their status meeting the criteria for inclusion in the research on migraine. All the subjects completed The Migraine Disability Scale, Multidimensional Perfectionism Scale, Difficulties in Emotional Regulation Scale, and Trait Anger and Anger Expression Scale.