Manyetik alan ve aharonov-bohm alanında topolojik kusura sahip GaAs kuantum noktasının doğrusal ve doğrusal olmayan optik özellikleri
Linear and nonlinear optical properties of GaAs quantum dot with topological defect in magnetic field and aharonov bohm field
  1. Tez No: 800515
  2. Yazar: AHMET NECATİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY CANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada öncelikle yarıiletkenler, düşük boyutlu yarıiletken sistemler, doğrusal olmayan optik, Aharonov-Bohm olayı ve topolojik kusurlar hakkında genel bilgi verilmiştir. Daha sonra parabolik ve ters kare kuşatma potansiyeli ile tanımlı ayrım kusuruna sahip GaAs kuantum nokta yapısının, doğrusal, doğrusal olmayan, toplam soğurma katsayısı ve kırılma indisi değişimleri üzerindeki potansiyel parametreleri, kusur parametresi, uygulanan manyetik alan ve Aharonov-Bohm akı alanının etkileri teorik olarak incelenmiştir. Sayısal hesaplamalar ayrım kusuruna sahip GaAs kuantum noktası için elde edilen enerji özdeğer ve özfonksiyonları kullanılarak doğrusal, doğrusal olmayan ve toplam soğurma katsayısı ve kırılma indisi değişim denklemleri ile yapılmıştır. Elde edilen sayısal sonuçlar foton enerjisinin bir fonksiyonu olarak sunulmuştur. Bu sayısal sonuçların, ilgili deneysel çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılarak, opto-elektronik cihazların tasarlanmasına katkıda bulunması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, general information is provided about semiconductors, low-dimensional semiconductor systems, nonlinear optics, the Aharonov-Bohm effect, and topological defects. Then, the potential parameters, defect parameters, applied magnetic field, and effects of the Aharonov-Bohm flux on the linear, nonlinear, total absorption coefficient, and refractive index changes of the GaAs quantum dot structure with a disclination defined by parabolic and inverse square well potential are theoretically examined. Numerical calculations were performed using the linear, nonlinear, and total absorption coefficient and refractive index change equations obtained with the energy eigenvalues and eigenfunctions obtained for the GaAs quantum dot. with disclination defect The obtained numerical results are presented as a function of photon energy. It is anticipated that these numerical results will contribute to the design of optoelectronic devices by being compared with the results of relevant experimental studies.