The vulnerability of permafrost carbon pool: The investigation of abrupt thaw features in lowland settings
Permafrost karbon havuzunun hassasiyeti: Ova ortamlarındaki ani çözülme özelliklerinin araştırması
- Tez No: 800520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER VURAL YAVUZ, PROF. DR. BURCU ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kalıcı donmuş toprak olarak da bilinen permafrost, art arda en az iki yıl boyunca 0 °C'de veya altında kalan ve Kuzey Yarımküre'nin toprağa açık arazi alanının yaklaşık %24'ünü kaplayan donmuş toprak, tortu veya kayayı bünyesinde içermektedir. Son sıcaklık kayıtlarına bakıldığında, özellikle Kuzey Kutbu'nun önemli ölçüde ısındığı gözlemlenmektedir. Son 50 yılda sıcaklığı küresel ortalamanın iki katından fazla artan bu bölge aynı zamanda, yaklaşık 1.500 gigaton karbon olarak tahmin edilen önemli karbon stoklarına sahip olan permafrost bölgeleri için büyük bir risk de oluşturmaktadır. Kuzey Kutbu permafrostunun ani çözülmesi, potansiyel karbon emisyonlarına ilişkin önceki tahminleri ikiye katlayacağı ve kutup arazi bölgesi dahil, Kuzey ekosistemlerini önemli ölçüde değiştireceği öngörülmektedir. Permafrost bozulmasının bariz bir sonucu olarak, buz bakımından zengin permafrost çözülme gölleri olarak da bilinen termokarst gölleri, karbon yüzyıllar boyunca biyolojik olarak kullanılabilir hale geldiğinden ve CO2 ve CH4'e mineralize edildiğinden net sera gazı kaynakları olarak bilinmektedir. Bununla birlikte, Kuzey Kutbu geri bildirim döngülerine thermokarst göllerinin reaksiyonu ise belirsizliğini korumaktadır. Örneğin, bir termokarst sisteminde, toprağın çözülmesi, arazi yüzeyinin çökmesine neden olurken, bu da topoğrafyanın hidrodinamiğini değiştirmektedir. Artan iklim değişikliği nedeniyle, su rejimleri veya topografya her büyüklükteki su kütlesini etkiler ve su kütlelerinde çeşitli büzülme ve büyüme eğilimlerine neden olabilir, bu da uzun vadeli karbon stoklarının atmosfere salınması anlamına gelir ve böylece pozitif iklim geri bildirimini tetikler, özellikle Alaska Seward Yarımadası (Amerika) bölgesinde, yerel topluluklar ve onların geçim kaynakları için söz konusu bölgedeki Kuzey Kutbu yaban hayatı habitatının kaybı da dahil olmak üzere potansiyel riskler bulunmaktadır. Bu sebeple, bu tez çalışmasında, permafrostun, özellikle Alaska Seward Yarımadası'ndaki ova ortamlarındaki termokarst göllerinin ani çözülme özelliklerinin araştırılmasına ve gelecekteki çalışmalara katkı sağlayabilmek adına, bulunan araştırma sahasındaki boşlukların belirlenmesine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Permafrost, also known as permanently frozen soil, is soil, sediment, or rock that remains at or below 0 °C for at least two consecutive years, occupying about 24% of the soil-exposed land area of the Northern Hemisphere. The Arctic is warming dramatically, notably in the last 50 years its temperature has risen by more than twice the global average. This also poses a huge risk to permafrost zones, which have significant carbon stocks estimated at around 1,500 gigatons of carbon, which is double what is currently in the atmosphere, frozen in the permafrost. The abrupt thawing of Arctic permafrost will double previous predictions of potential carbon emissions and rapidly alter the landscape and ecology of the circumpolar North. As an obvious consequence of permafrost degradation, thermokarst lakes, also known as ice-rich permafrost thaw lakes, are net sources of greenhouse gases as carbon becomes bioavailable over centuries and is mineralized into CO2 and CH4. However, its response to Arctic feedback loops remains uncertain. For example, in a thermokarst system, thawing soil causes the land surface to subside, which in turn changes the hydrodynamics of the landscape. Due to increasing climate change, water regimes or topography affect bodies of water of all sizes and can cause various shrinkage and growth trends of bodies of water, which means that long-term carbon stocks are released into the atmosphere, thus triggering positive climate feedback, specifically in Seward Peninsula region, Alaska (USA). In addition, there are also potential risks to local communities and their livelihoods, including the loss of Arctic wildlife habitat in the mentioned region. In order to better understand and contribute to future studies, the Master's thesis focuses on the investigation of abrupt thaw properties of permafrost, particularly of thermokarst lakes in lowland settings on the Seward Peninsula, Alaska, and in identifying gaps in the research environment found in the literature.