Farklı gelişme dönemlerinde uygulanan herbisitin buğday da (Triticum aestivum L.) verim ve kalite üzerine etkisi
Influence of chemical weed control applied at different development stages on yield and quality of wheat (Triticum aestivum L.)
  1. Tez No: 800529
  2. Yazar: TUTKU İLENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EREKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma 2021 yılı buğday üretim sezonunda Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde çalışma yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrür olarak kurulan çalışmada 2 farlı ekmeklik buğday (Lucilla ve Ziyabey-98) çeşidi kullanılmış, yabancı otların gelişme dönemleri takip edilerek farklı gelişme dönemlerinde dar ve geniş yapraklı yabancı otlara karşı herbisit uygulaması yapılmıştır. Yapılan herbisit uygulamalarında Clodinafop Propargil 240 g/L+Cloquintocet Mexyl(Safener) 60 g/L EC dar yapraklı yabancı otlara karşı ruhsatlı , %75 Tribenuron methyl etken maddeli geniş yapraklı yabancı otlara karşı ruhsatlı herbisit kullanılmıştır.Yapılan çalışma ile bölge koşullarında yabancı otların varlığına ve buğday yetiştiriciliğinde tane verimi ve kalitesi üzerine etkisine yönelik dikkat çekilmiştir. Çalışmada çok sayıda farklı ve yoğunluktaki yabancı otların buğday verimi üzerine önemli etkilere sahip olabileceği ve özellikle erken dönemlerde yapılan herbisit uygulamaların tane verimini önemli düzeyde arttırdığı saptanmıştır.Buğday yetiştiriciliğinde verim ve kalitenin olumsuz yönde etkilenmemesi için erken dönemde herbisit uygulaması yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
A field experiment was carried out during the 2021 wheat growing season in the Aydın Adnan Menderes University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops Research Station according to a randomized complete block design with three replications. In the field experiment, two bread wheat cultivars (Lucilla and Ziyabey-98) were grown to assess the effectiveness of narrow and broad-leaved herbicide application applied in different phenological development stages (control, 2-4 leaves emerged, tillering and stem elongation. Clodinafop Propargil 240 g/L+Cloquintocet Mexyl (Safener) 60 g/L EC approved against narrow-leaved weeds and 75% Tribenuron methyl active component licensed against broad-leaved weeds were used as herbicides in applications.The study drew attention to the presence of weeds in the regional conditions and their effects on grain yield and quality in wheat cultivation. The results determined that weed density can significantly affect wheat yield, and there is a clear probability that the application of herbicide in the early development stages of wheat causes a significant increase in grain yield.The results clearly indicated that it is necessary to apply herbicide in the early development stage in order not to adversely affect yield and quality in wheat cultivation.