Ağrı ili Taşlıçay ilçesinde bulunan bazı yöresel killerin bünye, astar ve sırda kullanımı
Some local clays in Taşlıçay district of Ağrı province use in body, primer and glaze
- Tez No: 875519
- Danışmanlar: DOÇ. ATİLLA CENGİZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Seramik sanatı, insanlık tarihinin en eski sanat formlarından biridir. Binlerce yıl boyunca, çeşitli kültürler ve medeniyetler, çeşitli amaçlar için seramik ürünler üretmiş ve kullanmışlardır. Seramik, hem işlevsel hem de estetik açıdan büyük önem taşımaktadır ve yerel malzemelerin kullanımı, bu sanat formunun evrimsel sürecini şekillendirmede kritik bir rol oynamıştır. Bu çalışma, Ağrı ili Taşlıçay ilçesinde bulunan bazı yöresel çamurların seramik üretimindeki potansiyelini araştırmayı amaçlamaktadır. Ağrı ili, zengin doğal kaynakları ve kültürel mirasıyla dikkat çeken bir bölgedir. Özellikle akarsuların bolluğu, seramik üretimi için ideal koşullar sağlamaktadır. Bu çalışma, yerel kaynakların seramik sanatına katkısını incelemeyi ve bu potansiyeli ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Tez, bir dizi deneysel çalışmayı içermektedir. İlk olarak, Ağrı ili Taşlıçay ilçesinde bulunan çamurların bileşimi ve özellikleri belirlenmiştir. Ardından, bu çamurlar seramik üretimi için uygunluğu açısından test edilmiştir. Testler sonucunda sağlam çıkan çamurlar kullanılarak, bölgede yaşamış Urartu medeniyetinin seramik eserlerinden esinlenerek yeni seramik objeler üretilmiştir. Bu çalışma, sadece yerel malzemelerin seramik üretimindeki kullanımını değil, aynı zamanda geçmiş ile gelecek arasında bir köprü kurarak, yerel kültürel mirasın modern sanatla buluşmasını sağlamayı da amaçlamaktadır. Tezin sonuçları, bölgeye özgü çamurların seramik sanatındaki potansiyelini anlamamıza ve gelecekteki çalışmalara yol göstermesine katkıda bulunacaktır. Araştırmanın kapsamı, yörede bulunan çeşitli çamur kaynaklarının analizini içermektedir. Bu kaynakların bileşimi, işlenmesi ve pişirilmesi gibi adımlar detaylı bir şekilde incelenecek ve seramik üretimindeki performansları deneysel olarak değerlendirilecektir. Bununla birlikte, elde edilen bulguların, yerel seramik sanatının geliştirilmesine ve bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ceramic art is one of the oldest art forms in human history. For thousands of years, various cultures and civilizations have produced and used ceramic products for various purposes. Ceramics is of great importance, both functionally and aesthetically, and the use of local materials has played a critical role in shaping the evolutionary process of this art form. This study aims to investigate the potential of some local muds in ceramic production in Taşlıçay district of Ağrı province. Ağrı province is a region that attracts attention with its rich natural resources and cultural heritage. Especially the abundance of rivers provides ideal conditions for ceramic production. This study aims to examine the contribution of local resources to ceramic art and to reveal this potential. The thesis includes a number of experimental studies. Firstly, the composition and properties of the muds in Taşlıçay district of Ağrı province were determined. These muds were then tested for their suitability for ceramic production. Using the mud that was found to be intact as a result of the tests, new ceramic objects were produced, inspired by the ceramic works of the Urartian civilization that lived in the region. This study aims not only to use local materials in ceramic production, but also to ensure that local cultural heritage meets modern art by establishing a bridge between the past and the future. The results of the thesis will contribute to our understanding of the potential of region-specific muds in ceramic art and to guide future studies. The scope of the research includes the analysis of various mud sources in the region. Steps such as the composition, processing and firing of these resources will be examined in detail and their performance in ceramic production will be evaluated experimentally. However, it is expected that the findings will contribute to the development of local ceramic art and the economic development of the region.